Düşmanlıkları bitmiyor…

Düşmanlıkları

bitmiyor…

 

Necdet  SİVASLI 

 

Suriye’nin kuzeyinde yanı başımızda kümelenen PYD/ PKK’lı terörist gruplara Amerika ve AB ülkeleri halen desteklerini sürdürüyor.

Şunu da ekleyelim:

Bölgede Amerika ne yapıyorsa AB ülkeleri de aynı yolda hareket ediyor.

Geçmiş Amerika Başkanı Trump döneminde başlayan ve bugün yeni Başkan Biden ve ekibi tarafından Suriye’nin kuzeyinde yuvalanan terör örgütü PYD/ PKK’ya verilen destek devam ediyor. Tır’lar dolusu silah ve mühimmatın yanında parasal destek alan teröristlerin ABD’li uzmanlar tarafından da eğitildiğini biliyoruz.

Terörist gruplara öylesine destek veriliyor ki, bölgeye gelen komutanlar teröristlerle çektirdikleri fotoğrafları servise bile koyarak dünya kamuoyu ile paylaşmaktan kaçınmıyorlar.

Biz bunlar hep seyirci mi kalacağız?

Amerika’nın bölgede birçok hesabı var.

Suriye’de al koyduğu petrol yataklarını terörist grupların korumasına bıraktı. PYD/PKK’lı teröristleri de “Bölgedeki kara gücü” olarak tanılıyor.

İran’a ve Rusya’ya karşı da koz olarak kullanıyor. İsrail’in bölgedeki güvenliği açısından da bu grupların varlığı önemli.

Şimdi de aynı örgüt sıhhiye eğitimi alıyor.

Yanı başımızda bir terörist grup var. Bu grup da müttefik ve dost olarak gördüğümüz Amerika tarafından destekleniyor. Bir türlü bundan vaz geçmeyen Amerika’nın bu desteği sürdükçe teröristlerin sonu gelir mi?

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), SDG ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK’nın işgali altındaki petrol tesislerini koruyan üyelerine sıhhiyeci eğitimi verdiğini duyurdu.

CENTCOM’dan yapılan açıklamada, “Alabama Ulusal Muhafızlar Birliğine bağlı 173’üncü Piyade Alayı 1’inci Taburu Savaş Kulübü Görev Gücü, ABD Kara Kuvvetlerine bağlı 6’ncı Alay 1’inci Taburundan askerlerle birlikte SDG’nin Kritik Petrol Alt Yapı Muhafızlarına (KPAYM) mayıs ayında sıhhiye eğitimi verdi.” ifadesi kullanıldı.

YPG/PKK terör örgütüne bağlı söz konusu terörist grubun Suriye’nin doğusundaki petrol alt yapılarını korumakla görevli olduğuna işaret edilen açıklamada, “Savaş Kulübü sağlık görevlileri, KPAYM Akademisi üyelerine travmatik yaralara odaklanan, hayat kurtaran müdahaleleri ve teknikleri öğretti. Doktorlar turnike uygulaması, yara kapatma, pansuman, basınç bandajı uygulaması, eklem bölgelerinde yara kapatma ve sarmayı öğretti.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, eğitimi tamamlayan örgüt üyelerine bitirme sertifikası verildiği belirtilirken, söz konusu Savaş Kulübü Görev Gücü’nün CENTCOM bölgesinde DEAŞ karşıtı Doğal Kararlılık ve Orta Doğu’da değişik görevler icra eden Spartan Kalkanı Operasyonu’nu desteklemek üzere bölgeye konuşlandırıldığı kaydedildi.

Özetleyelim:

Güvenlik güçlerimiz şehitlerimiz pahasına teröristlere karşı amansız bir mücadele veriyor, destan yazıyor.

Ancak, terörün kökü dışarıda olduğu ve dış güçlerce desteklendiği sürece bu mücadele de kolay kolay bitmeyecektir. Bu nedenle terörün kökünün kurtulması yönünde adımların atılması önem kazanıyor.

Yukarıda başlığımıza aldığımız “düşmanlıkları bitmiyor” cümlesi yıllardır süren bir kalleşliğin de ifadesidir. Onca uyarı ve üst düzey görüşmelere rağmen Amerika terörist grupları Türkiye’ye tercih ediyor. Bir yerde bizi arkadan vuruyorlar.

Bölgede çıkar ilişkileri neyi gerektiriyorsa Amerika o adımları atmaktan kaçınmıyor. Müttefik ve dostluğa yakışmayan hareketler içinde oluyor. Bizim öncelikle işimiz, yanı başımızdaki terör gruplarının yok edilmesi ve onlardan kurtulmak olmalıdır. Bunun için de yeni stratejilere ihtiyaç olduğu görüşündeyiz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz