İngilizlerin tatil harcamaları artacak…

İngilizlerin tatil

harcamaları

artacak…

 

Necdet B.SİVASLI 

Şu gerçeğin altını çizelim:

İngiliz turist olmadan yüzler gülmüyor.

Türkiye’ye bu sezon beklenen İngiliz turist sayısı 5 milyonun üstü olarak değerlendiriliyor. Üstelik İngilizlerin tatil harcamalarında da önemli artışların olacağı tahmin ediliyor. Sezon da uzayacak.

Özellikle Dalaman ve Bodrum Havaalanları İngiltere’den gelen ve gelmekte olan charter uçakları ile bir bayram yerine dönecek.

Aynı şekilde Antalya’da da bu sezon 1 milyonun üzerinde İngiliz turistin beklendiğinin altı çiziliyor.

Kantar TGI’nin İngiltere’de nisan ayında 24 bin yetişkinle yaptığı araştırmaya göre, İngiliz halkının yüzde 16’sı yaz tatilini şimdiden rezerve etti, yüzde 20’si ise rezervasyon  yapmayı planlıyor. Yüzde 77’si yaşam maliyetlerinden, yüzde 75’i Ukrayna savaşından endişe eden, yüzde 41’i ise enerji faturalarını ödeyemeyen bu kesimin yüzde 78’i tatilini yurt dışında geçirmeyi planlıyor.

Kantar’ın elde ettiği verilere göre İngiltere turizm pazarında  tatilini yurt dışında geçirmek isteyenlerin sayısı düzenli olarak artıyor. Geçtiğimiz aralık ayında yüzde 28 olan ‘tatilimi yurt dışında geçireceğim’ diyenlerin oranı ocak ayında yüzde 36’ya, şubat ayında ise yüzde 42’ye yükselmişti. Buna karşın, tatilini ingiltere içinde geçirmeyi planlayanların oranı geçtiğimiz eylül ayından bu yana 5’te 2’ye geriledi.

Tatilini yurt dışında geçireceğini belirtenlerin yüzde 72’si, tatil harcamasında makul bir artış olacağını ifade ederken, yüzde 19’lük kesim ‘harcamamda büyük artış olacak’ dedi. Üstelik ‘tatilde çok daha fazla harcayacağım’ diyenlerin oranı diğer zorunlu olmayan harcamaları aştı.

Bununla birlikte, ankete katılanların 3’te 2’si rezervasyon yapıp yapmayacağının belirsiz olduğunu belirtti. Bunların yüzde 21’i ekonomik nedenleri, yüzde 49’u ise seyahat kısıtlamalarını gerekçe olarak gösterdi.

Antalya Valisi Ersin Yazıcı’yı ziyaret eden İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominic Chilcot, İngiltere’den Türkiye tatine yoğun ilgi olduğunu, Antalya’ya ise 1 milyon İngiliz turistin gelmesini beklediklerini söyledi.Chilcott, İngilizlerin yaz turizmi dışında alternatif turizm çeşitlerinde de Antalya ve Türkiye’ye karşı ilgisinin arttığına dikkati çekti.

 

Avrupalı turistlerde artış gözlendiğini belirten Antalya Valisi Ersin Yazıcı  ise, bu yıl Antalya’da 2019 rakamlarını geçekleri tahmininde bulundu. Alman ve İngiliz turist talebinde bu sene yukarı yönlü bir ivme olduğunu belirten Yazıcı, büyük beklenti içinde olduklarını kaydetti.

Kafalardaki soru şu:

“Savaş nedeni ile Rus turist kesilir mi?

Yanıtını bulmaya çalışalım:

THY ve diğer Türk taşıyıcıların Rusya’dan daha fazla uçuş yapmak amacıyla beklediği iznin çıktığı ileri sürüldü.

TürkRus’un Rus turizm haber portalı TourDom’dan aktardığı habere göre, Rusya Federasyonu Ulaştırma Bakanlığı THY ve diğer Türk hava yolu şirketlerinin Rusya’dan haftalık uçuş sayısını 349’a çıkarmalarına izin verme kararı aldı. TourDom.ru, iki bağımsız kaynağına dayanarak bakanlığın yaz sezonunda Türk şirketlerinin Rusya şehirlerinden charter uçuşları için kotayı artırmayı kabul ettiğini duyurdu.

Uzmanlar Mayıs tatil döneminde Türkiye ile Rusya arasındaki uçuşların olumlu seyrettiğini, tur operatörleri, Türk Hava Yolları ve diğer Türk hava yolu şirketlerinin programlarında aksama olmadığını vurguluyor.

Diğer yandan Rus milli hava yolu Aeroflot’un, sadece İstanbul ve Antalya seferlerine 6 Mayıs’ta başlamakla kalmayıp sefer sayısını da artırması yine havayı olumlu hale getirdi. İzin verilen yeni uçuşların gelecek hafta resmen açıklanması bekleniyor.

Öte taraftan seyahat uzmanları, kesin karar açıklanmadan net bir değerlendirme yapmıyor.

Örneğin Specrtum Grup Şirketlerinin Başkanı Yevgenia Konkol, Ulaştırma Bakanlığının Türk taşıyıcıların haftalık uçuş kapasitesinin 349’a çıkarılmasını hemen kabul etmeyeceğini düşünüyor. Konkol’a göre Moskova’dan verilecek haftalık uçuş sayısı 150’yi geçmeyecek. Uçuşların kalan kısmı ise bölgelerden verilecek.

Seyahat sektörünün temsilcileri ise, özellikle bölgelerde ciddi bir uçuş kıtlığı yaşandığına dikkat çekiyor.

ANEX Tour’un konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Uçuş sıkıntısı yaşanan Rusya’da Türkiye’ye uçuş sayısının artması turistler için çok önemli. Türkiye’ye talep var ve özellikle bölgelerdeki uçuş arzın talebi karşılamıyor. şu anda 9 şehirden uçuş programı var. Daha önce bu sayı 25’ti. Moskova’dan günde 6-7 uçuş yapılırken şimdi daha az sayıda uçuş var. Ayrıca Türk Hava Yollarının kapasitesinin farklı tur operatörleri arasında bölünmesi gerekiyor.” ifadelerine yer verildi.

ATOR’un web sitesinde yer alan değerlendirmeye göre uzmanlar, uçuş sayısındaki artışın bilet fiyatlarında ve Türkiye tatillerinde önemli bir düşüş yaratmayacağı görüşünde. Ancak yine de her şeyin uçuş sayısının ne kadar artırılacağına bağlı olduğunu da ifade ediyorlar.