10 bin uçuş iptal edildi…

10 bin uçuş

iptal edildi…

 

Necdet B.SİVASLI 

 

Turizmde rüzgar tersine esmeye başladı.

İngiltere’deki havalimanlarında personel eksikliği nedeniyle büyük bir kaos yaşanırken, hava yolu şirketleri uçuşlarında kesintiye gitmek zorunda kalıyor. Seyahat acenteleri ise, iptal ya da öteleme ek yük getirmesine rağmen, uçuşların azaltılmasından memnun.

Havalimanından yaşanan personel sıkıntısı nedeniyle bu havalimanınında en büyük operasyonu yapan EasyJet’in temmuz ve ağustos aylarındaki 10 bin uçuşunu iptal etmek zorunda kaldığı belirtiliyor. Hükümet ise, slot kullanımında geçerli olan “kullan ya da kaybet” kuralında affa gitti.

EasyJet’in temmuz-eylül arasındaki planlaması 2019’un yüzde 97’si iken, bu planlama yüzde 90’a düşürülerek toplamda 160 bin uçuşa düşürüldü.

Yaz sezonu boyunca Gatwick Havalimanında günde 900 uçuş yapmayı planlayan şirket, bu sayısı temmuz için 825’e, ağustos için ise 850’ye düşürdü.Şirketin şu anda bu havalimanında 2019’un yüzde 50 gerisinde olduğu kaydedildi.

Bu sorunla başa çıkmak zorunda olduklarını söyleyen EasyJet CEO’su Johan Lundgren, iptallerle ilgili net sayı vermedi. Lundgren müşterilerin önemli bir bölümünün sorundan etkilenmeyeceğini söylemekle yetindi.

EasyJet’in yaptığı uçuş iptallerinin şu aşamada 1 saate kadar olan uçuşları kapsadığı, Türkiye veya onun ayarındaki ülkelerin şu aşamada iptallerden etkilenmediği kaydedildi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), yeterli charter uçuşu olmaması nedeniyle Türkiye’ye giden Rus turist sayısının, pandemi öncesi rekor yılı olan 2019’un Mayıs ayına göre bu yıl yüzde 62,4 azalarak 362 bin olduğunu duyurdu. Türkiye’ye en çok turist yollayan ülkeler arasında Rusya birinciliği Almanya’ya kaptırarak üçüncü sırada yer aldı.

Rusya’da da işler ters gitmeye başladı.

ATOR, Rusya’dan giden turist trafiğindeki düşüşün, talebin azalmasından değil, charter seferlerin yetersizliğinden kaynaklandığını vurguladı. Öte yandan uçuş programının genişletilmesiyle Haziran ayında durumun olumlu yönde değişebileceği belirtildi.

Daha önce ATOR , beş yıldızlı her şey dahil otellerde konaklama ile Türkiye’de üç kişilik bir ailenin tatilinin 10 günlüğüne 250-275 bin rubleye, dört kişilik bir ailenin ise 315-320 bin rubleye çıktığını hesaplamıştı.

Rus turist de bizim için önemli. Buradaki gelişmelere de bakalım:

Rusya’dan Türkiye’ye dönük yeni ve ilginç bir paket tatil satışa sunuldu. ANEX Tour ve Intourist, geleneksel bir şehir, eğlence ve kültür destinasyonu olan İstanbul’u plaj tatilini de ekleyerek satmaya başladı. Satışa sunulan paket tatiller hem İstanbul gezisini hem de deniz tatilini kapsıyor. Paket turun deniz tatili bölümü, Marmara ve Karadeniz kıyılarındaki 3, 4, ve 5 yıldızlı otellerde yapılıyor.

İki seyahat şirketinin başlattığı İstanbul deniz tatili paketlerini satın alan Rus misafirlerin ülkenin 14 şehrinden İstanbul’a ulaşabileceği ve fiyatların 140-150 bin ruble (45-48 bin lira) aralığında olduğu belirtildi.

ANEX Tour söz konusu turları 8 şehirden (Moskova, Novosibirsk, Kazan, Samara, St. Petersburg, Ufa, Makhachkala ve Mineralnye Vody) kombine ederken, Intourist’in söz konusu tırlarına 14 şehirden şehirden (Çelyabinsk, Tyumen, Ufa, Moskova, Sochi, Saratov, Novosibirsk, Nizhny Novgorod, Kazan, Yekaterinburg, Grozni, Samara, St. Petersburg, Mineralnye Vody) ulaşılabilecek.

Paket tatilin İstanbul ayağında konaklama yapılacak otellerden bazıları ise şöyle:

Kaya Madrid Hotel 3*, Grand Mark Hotel 3*, Grand Liza Hotel 3*, Raimond Hotel 3*, Sun Comfort Hotel 3*, Buyuk Paris 3*, Sahinler Hotel 3*, shak Pasa Konagi 4*, Sogut Hotel & Spa 4*, Marmaray Hotel Yenikapi 4*, Grand Yavuz 4*, The Byzantium 4*, Antis Hotel 4*, Armada Hotel 4*, Trend Hotel 4*, Celal Aga Konagi 5*, Crowne Plaza Istanbul Old City 5*, Dosso Dossi Downtown 5*, Grand Makel 5*, Akgun Hotel 5*.

Plaj tatili ayağındaki konaklamalar ise Erzurumlu Hotel 3*, Mad Sea Beach Hotel 3*, Ranax Hotel Kumburgaz 3*, Sile Resort 3*, Kilya Hotel 4*, Selimpasa Konagi Hotel 4*, Mercia Hotel and Resorts 4*, Grand Gold Hotel 4* ve Kumburgaz Marine Princess Hotel 5*’de yapılacak.