İngiliz turist sıkıntısı…

İngiliz turist

sıkıntısı…

 

Necdet B.SİVASLI

Turizmde canlılık beklerken bazı olumsuz gelişmeler Türk turizmin etkilemeye başladı. Özellikle İngiliz turistler uçuş iptalleri nedeni ile rezervasyon iptallerine başladı. Sıkıntının önümüzdeki aylarda da sürmesi bekleniyor.

Londra’daki uçuş iptalleri devam ediyor.

Yarıyıl tatilinde yaşanan uçuş iptalleri sonrasında hava yolu şirketlerinin sürekli program değiştirdiğine dikkat çeken acenteler, şu anda müşterileri ile aralarındaki birinci gündemin havalimanlarındaki uzun kuyruklar olduğunu ifade ediyor. Bazı İngilizler yön değiştirmeye başladı. Kısa mesafeli uçuşlar tercih ediliyor.

İngiltere’de faaliyet gösteren seyahat acenteleri, havalimanlarında ve hava yolu şirketlerindeki personel yetersizliğinden dolayı uçuşlarda yaşanan iptaller nedeniyle, müşterilerin seyahate çıkma konusunda endişeli olduğunu belirtiyor.

Yarıyıl tatilinde yaşanan uçuş iptalleri sonrasında hava yolu şirketlerinin sürekli program değiştirdiğine dikkat çeken acenteler, şu anda müşterileri ile aralarındaki birinci gündemin havalimanlarındaki uzun kuyruklar olduğunu ifade ediyor.

Bir sıkıntı da şu:

Daha önce yapılan rezervasyonlarda kaymalar başladı. İngiliz turistlerin yön değişikliğine de vurgu yapılıyor.

The Travel Network Group’un müdürü Stephanie Slark, seyahat sektöründe şu anda en temel iki sorunun uçuş iptalleri ve havalimanlarındaki uzun kuyruklar olduğunu kaydetti. Slark, “Bu nedenle bazı müşteriler bu yaz tatile çıkma konusunda endişeli ve aksaklıkların önüne geçmek için tatillerini değiştiriyor.” açıklamasını yaptı.

Polka Dot Travel Genel Müdürü Mark Johnson, müşterilerin sürekli telefon açarak uçuşlarıyla ilgili bir sorun olup olmadığını sorduğunu söylerken, Independent Travel Experts Genel Müdürü Gary Gillespie ise seyahatçilerin tatil tarihlerini değiştirmeye başladığını kaydetti. Gillespie, “Son birkaç haftada 2022 ve 2023 kış dönemi rezervasyonlarında gözle görülür bir kayma oldu. Aynı zamanda tatillerinin etkilenip etkilenmeyeceğine ilişkin sorular da çoğaldı. Bazı misafirler uzun mesafeli tatillerden daha uygun fiyatlı kısa mesafeli tatillere geçiş yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Müşterilerin kesinlikle endişeli ve tedirgin olduğunu belirten Miles Morgan Travel’ın Başkanı Miles Mogan ise durumun yaz tatili döneminde düzeleceğini söyledi.

Londra havaalanlarında bir süredir yaşanan uçuş iptalleri ve uzun süreli rötarlar yaşanıyor. Bunun üzerine hükümet ve yetkililer havayolu şirketlerine yaz dönemi için gerçekçi uçuş takvimleri oluşturmaları çağrısında bulunurken Londra Gatwick Havalimanı yönetimi ise yazın yapılacak uçuşların azaltılacağını açıkladı. Geçtiğimiz yıllarda 900 olan günlük uçuş sayısı Temmuz’da 825’e ve Ağustos’ta 850’ye indirilecek.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Gatwick yönetiminden yapılan açıklamada uçuş sayısını azaltma kararının geçici olduğu, kararın yolculara “daha güvenilir ve iyi standartlarda hizmet verebilmek için” alındığı ifade edildi.

400 yeni çalışanın işe alındığı ve gelecek haftalarda daha çok kişinin işe alınacağı belirtilen açıklamada havalimanında hala bazı şirketlerin elemen sıkıntısı yaşadığı bu nedenle gecikme ve iptallerin devam edeceği kaydedildi.

Öte yandan Havayolu şirketi EasyJet tarafından yapılan açıklamada, Gatwick Havalimanı tarafından duyurulan durumun farkında olunduğu ve operasyonlarını nasıl etkileyeceğinin gözden geçirildiği söylendi.

Özetleyelim:

Grevler ve ardından gelen uçuş iptalleri beklenen İngiliz turist gelmediğini gösteriyor. Almanya kapıların açılması ve daha yoğun Alman, Hollanda ve Belçikalı turistlerle açığın kapatılması düşünülüyor.