Rusya’dan beklenen turist gelmedi…

Rusya’dan beklenen

turist gelmedi…

 

Necdet B.Sivaslı

 

Rusya Seyahat Acenteleri İttifakı Başkan Yardımcısı Aleksan Mkrtchyan Sputnik radyosuna verdiği bir röportajda, Türk otellerinin mayıs ayından itibaren Rus turistlere yaklaşık yüzde 30 indirimle oda sunduğunu kaydetti.  Mkrtchyan, turizm sektörü için olağan olmayan bu indirimlerin Türkiye’ye gidecek Rusların sayısındaki azalmadan kaynaklandığının altını çizdi.

Bu yıl Türkiye’yi normalden üç milyon daha az Rus turistin ziyaret edebileceğini söyleyen uzman, “Otelcilerin potansiyel müşterileri cezbetmek için cazip indirimler sunuyor. Yaklaşık yedi milyon Rus turist bekleniyordu. Ancak bu yıl Türkiye en fazla dört milyon Rus turisti ağırlayabilecek. Bu nedenle Türk otelciler fiyatları büyük ölçüde düşürmek zorunda kalıyor. Mayıs ayında yaz tatilleri için yüzde 30’lara varan konaklama indirimleri meydana geldi. Yani otellerde günlük konaklama 100 Euro yerine 70 Euro’ya düşürüldü” diye konuştu.

GazetemRu’da yer alan habere göre, Mkrtchyan, rublenin değer kazanmasıyla birlikte Rusların Türkiye tatil maliyetlerinin düştüğüne de işaret ederken, ancak uçak biletlerinin halen oldukça pahalı olduğunu söyledi.

Hâlihazırda Rusya ve Türkiye arasındaki uçuşlar için iki Türk havayolu şirketinin faaliyet gösterdiğine vurgu yapan Mkrtchyan, “Uçuşlarda hala büyük sıkıntı yaşanıyor. Düşük uçak sayısı nedeniyle biletler oldukça pahalı. Bilet fiyatları ve dolayısıyla genel olarak turlar için fiyatların toplu charter uçuşlarından sonra önemli ölçüde düşebilir. Yeni bir Türk havayolu şirketi de uçuşlarına başlayacak. İzinleri bekliyoruz. Türkiye’ye ulaşım için yeterince uzun menzilli uçağımız yok. Bu uçakların sayısı arttıkça şu an çok yüksek olan bilet fiyatları da düşecektir” ifadelerini kullandı.

Edition, Ritz Carlton, St. Regis, Sheraton gibi çok sayıda markası bulunan küresel otel zinciri Marriott Hotels, yaptırımlar nedeniyle Rusya pazarından çıkacağını açıkladı. Uygulanan nedeniyle mevcut otelleri işletmenin ve yeni otel açmanın imkansız hale geldiği ifade edilen açıklamada, 10 Mart’ta şirketin Moskova’daki ofisinin kapatıldığı ve yeni otel anlaşmalarının durdurulduğu da hatırlatıldı.

Sektör uzmanları ise Marriott’un ülkeden çıkmasının bu otellerin kapanması anlamına gelmediğini, söz konusu tesislerin isimlerini değiştirerek Rus yatırımcıların kontrolüne gireceğini ifade ediyor.

Hotel Business Forum’un kurucusu ve proje yöneticisi Aleksey Volov ise, küresel otel zincirlerinin kendilerini korumak, yatırımcılara ve hissedarlara mesajlar vermek için bu tip açıklamalar yaptığı görüşünde. Volov’a göre aslında yabancı zincirler Rusya’yı terk etmek için acele etmiyor.

 

Hava yolu ile mayıs ayında 1 milyon 198 bin, ilk 5 aylık dönemde ise toplamda 2 milyon 282 bin turistin Antalya’ya geldiğini açıklamıştı. Açıklanan verilere göre önceki senelerde lider Rusya’nın ikinci sıraya gerilediği, Almanya’nın ise ilk sıraya yükseldiği görüldü

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan turizm sektör temsilcileri, Rusya ve Ukrayna pazarlarının eksikliğinin hissedildiğini ve artan maliyetler nedeniyle de sezonun zor geçeceğini belirtti.

Türkiye’nin turizmde iki büyük ana pazarı olan Rusya ve Ukrayna’nın turizmde eksikliğinin hissedildiğini belirten Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin ‘’Rusya ve Ukrayna pazarlarının eksikliğini hissediyoruz. THY Moskova seferlerini artırdı, diğer şirketlerimiz de seferler koyuyor, ama yeterli olmuyor. Elbette, ciddi bir savaş yaşandığını unutmayalım.  Rusya ve Ukrayna kaybına rağmen Avrupa pazarındaki çıkış da sevindirici bir gelişmedir. Belek, Kundu, hatta şehir içi otellerimiz daha iyi, ama Rusya pazarına yönelik çalışan yerler ve şirketlerde durum farklı. Ayrıca, fiyat ve gelir tarafına da dikkat edilmesi gerekiyor.’’ İfadelerini kullandı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı Osman Ayık

turizmde ve gelen turist rakamlarının 2021 yılına göre değil, Türkiye’nin rekor kırdığı ve tarihi zirve yaptığı 2019 rakamlarının baz alınması gerektiğini söyledi:

‘’Bu yılın 5 aylık döneminde Antalya’ya gelen turist rakamları bizleri ve sektörü tatmin etmez.  Fiyatlar da arzu edilen bir durumda değil. 2022 başındaki umut ve beklentiler iyiydi. Ancak şubat ayında Rusya-Ukrayna savaşı sonrası İki büyük ana pazarda kayıplar yaşanıyor. Bu iki ülkeden yılın 5 aylık döneminde 1 milyondan fazla gelen oldu. Ancak, buna iyi bakmak gerekir. Savaş olmasaydı bu pazardan 7 milyondan fazla turist gelecekti. Rusya ve Ukrayna pazarındaki kayıpları da alternatif pazarlarla da kapatamıyoruz. Şu var ki turizm sektörü, kötü koşullarda en iyisini yapmaya çalışıyor. Antalya’da Belek, Kundu ve Lara, Manavgat Side gibi bölgelerde sıkıntı yaşanmıyor fakat Rusya ve Ukrayna pazarına bağımlı olan Alanya ve Kemer gibi ilçelerde sıkıntı yaşanıyor’’ .

Rusya ve Ukrayna’dan toplamda 10 milyondan fazla turist beklentilerinin savaş nedeniyle yok olduğuna dikkat çeken TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk ise şu ifadelere yer verdi;

“Rusya ve Ukrayna’dan toplamda 3 milyon turist gelmesi bekleniyor. Rusya pazarı Türkiye için olmazsa olmazımız. Ayrıca Avrupa’da enflasyon yüzde 8-12 arasında ülkelere göre değişiyor.  Avrupa’da da alım gücü düşüyor. Bütçeleri zorluyor. Zor bir süreçteyiz. Maliyetler çok yüksek. Maliyet artışlarının ne zaman duracağı da belli değil. Bir ay sonrasına fiyat alamıyoruz. Akaryakıt fiyatlarını bilemiyoruz. Turizm sektöründe herkes elinde defter kalem hesap yapıyor. Fiyatlar zaten şu an düşük. Fiyatların maliyet altına inme şansı da yok. Zor bir yaz geçireceğiz. Artık hiçbir şey kolay değil. Hele hele turizm yapmak hiç kolay değil. Rusya-Ukrayna savaşı, Avrupa’da enflasyon ve döviz kurlarındaki oynaklık nedeniyle turizmci artık strateji belirleyemiyor. Matematik bilen, pazarları iyi takip eden nispeten avantalı olacak.”

 

YanıtlaYönlendir