”Yaşlı sağlığı için medikal ve hijyen ürünleri devlet tarafından karşılanmalı”

CHP’Lİ VEKİL BÜLBÜL’DEN BAKAN YANIK’A “MENSTRÜEL VE HİJYEN ÜRÜNLERİ” SORUSU!

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a menstrüel hijyen ürünleri ve yaşlı sağlığı için üretilen medikal ve hijyen ürünlerini sordu. Bülbül, “Bu ürünlerin devlet tarafından karşılanması için herhangi bir çalışmanız var mı” dedi.

“EN ŞEFFAF ŞEKİLDE AÇIKLAMALI”

Önergesinde bu tür ihtiyaçların zorunlu temel ihtiyaçlar olduğunu ancak ürünlerden alınan vergilerin artması ve üst üste zam yapılması ürünlere ulaşımı zorlaştırdığını belirten Bülbül, bu nedenle yurttaşlar en temel haklarından olan sağlık hakkından mahrum kaldıklarını vurguladı. “Kişilerin hijyenik ve sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edebilmeleri için bu ürünlerle ilgili vergilerin kaldırılması, özellikle dezavantajlı kesimlere devlet tarafından temin edilmesi, bunun için sosyal politikalar oluşturulması gerekmektedir” diyen Bülbül, Bakan Yanık’a şu soruları yöneltti:Menstrüel ürünlerin ve yaşlı sağlığı için kullanım zorunlu olan hijyen malzemelerinin devlet tarafından dağıtılması için Bakanlığınız çalışması var mıdır?
Özellikle bu tür ürünlere ulaşamayan dezavantajlı kesimler için Bakanlığınız nasıl bir politika izlemektedir?
Geliri olmayan, sosyal yardım alan yurttaşlara ihtiyaç dahilinde bu vb. ürünler periyodik olarak ulaştırılmakta mıdır? Eğer ulaştırılmış ise son 5 yılda ne hangi ürünlerden ne kadar dağıtılmıştır? Bu soruların hepsini Bakan Yanık en şeffaf şekilde açıklamalıdır.”şeklinde konuştu.