Çocuklara kıymayın efendiler !

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı Onursal Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını çocuk yaşta evlendirdiği yönündeki haberler büyük tepkilere yol açtı..

 CHP’li Kaya soru önergesinde, “Cemaatlerin elinde bunun gibi kaç çocuk var” diye sordu.

BirGün gazetesi yazarı Timur Soykan köşesinde 6 yaşında gelinlik giydirilen H.K.G.’nin fotoğraflarını yayınladı.

İsmailağa cemaatiyle bağlantılı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızının altı yaşındayken cemaat üyesi Kadir İstekli ile “evlendirilerek” yıllarca istismara maruz bırakılmasının ortaya çıkmasına yönelik tepkiler dinmiyor. Konuyu gazeteci Timur Soykan’ın gündeme getirmesi sonrası Hiranur Vakfı’na, İsmailağa cemaatine, tarikatlara ve iktidara yönelik siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerinden “Tarikatlar kapatılsın” sesi yükseldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Cemaatlerin elindeki çocuklar için çalışma var mı” diye sordu.

“HAK ETTİĞİNİZİ BULACAKSINIZ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada, “6 yaşında çocuk! Bunu yapan, buna göz yuman, bunun sistemini kuran şerefsizdir ve haysiyetsizdir! Şerefsiz ve haysiyetsiz muamelesi de görecektir! Hak ettiğinizi bulacaksınız!” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise “Dini bir cemaatin kisvesi altında, 6 yaşındaki küçücük bir çocuğumuza yaşatılanlar; Büyük bir sapkınlıktır, çürümüşlüktür ve düpedüz tecavüzdür! Bu alçaklığın örtbas edilmesine asla izin vermeyeceğiz! Evlatlarımızı tüm kirli ellerden her daim koruyacağız!” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “6 yaşında bir kız çocuğuna cinsel dürtüyle yaklaşmak ağır bir insanlık suçudur. Bu konu derhal aydınlatılmalı, akıllarını ve vicdanlarını yitirerek bu suça ortak olan sorumlular en ağır şekilde cezalandırılmalıdır” ifadelerine yer verdi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da “6 yaşındaki çocuğu istismar etmek alçaklıktır, zulümdür. Bunun adı açıkça tecavüzdür. Biz var gücümüzle adalet arayan H.K.G.’nin yanındayız. #Çocukistismarı bu topraklardan silinene kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Nerede yeri var bu rezaletin? Ne dinde ne de herhangi bir inançta… Ne Türklükte ne insanlıkta… Tırnaklarım avuçlarımı yırtıyor, dudaklarıma kan oturdu, “öfke” sözcüğü yetmiyor hâlimi anlatmaya!” dedi.

 

H.K.G.’nin çocukken imam nikahı kıyıldığının kanıtı olarak savcılığa verdiği fotoğraflar ortaya çıktı. Fotoğrafların birinde H.K.G., 6 yaşında ve gelinlik içinde. Nişan fotoğrafında ise H.K.G. 13 yaşında ve kolunda bilezikler görünüyor. Tarikat kurallarına göre sarıklı, cübbeli ve sakallı olan Kadir İstekli ise çocuğa sarılıyor.