Eczanelerde raflar boş kaldı…

Eczanelerde raflar

boş kaldı…

 

Necdet B.SİVASLI

 

Bu günlerde yaygın olan nezle ve grip nedeni ilaçlar da eczanelerde bulunmuyor. Doktorlar da eczacılar da şaşkın. Görünen o ki ortada bir ilaç sıkıntısı var. Bazı ilaçların üretiminde sıkıntı yaşandığı vurgulanıyor. Bunu önlemek için de çalışmalar yapılıyor.

Abdi İbrahim Genel Müdürü Süha Taşpolatoğlu, piyasada hala ambalaj ve şişe bulamayan şirketlerin olduğunu ve hammadde fiyatlarının döviz nedeniyle yükselmesi ile üretimin sıkıntıya girdiğini söyledi.

Pandemi sonrasında yaşanan ilaç krizi nedeniyle eczane rafları bomboş kaldı. Üretici şirketler yaşanan krizin nedeninin tedarik sorunu ve yüksek maliyetler olduğunu söylüyor.

Piyasada hâlâ ambalaj ve şişe bulamayan şirketler olduğunu, hammadde fiyatlarının döviz bazında yükselmesi ile üretimin sıkıntıya girebildiğini kaydeden Abdi İbrahim Genel Müdürü Süha Taşpolatoğlu, “Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada hammadde ya da çeşitli yardımcı maddelerin ve ambalaj malzemelerinin erişiminde sıkıntılar var. Bu dönemde ilaç yokluklarında ana sebeplerden biri bu. Bir diğer neden eğer maliyetler yeterli değilse firmalar ürünleri piyasaya verme konusunda geri durabiliyorlar” dedi.

Taşpolatoğlu, 2023’ün ilk yarısının ilaç alanında benzer bir tabloya işaret ettiğini, ilaç fiyat kararnamesi kapsamında da yüzde 30’luk bir fiyat artışı olabileceğini dile getirdi.

GSK Türkiye Genel Müdürü Selim Giray ise “Hem talep yükseliyor hem de arzda tedarikte sıkıntılar var. Zor bir döneme yakalandık. Türkiye’ye mahsus bir durum değil. Dünya genelinde bazı ürünlere talep çok arttı. Paniğe gidecek hiçbir durum yok. Hepsi yönetilebilir yeter ki müşterek bir yol haritasında ilerlensin” değerlendirmesini yaptı.

Sektörün iki büyük temsilcisi Abdi İbrahim ve GSK Türkiye işbirliğine giderek yatırım tutarı 340 milyon Türk Lirası’nı bulan ve solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılan en ileri ‘nebül’ teknolojisini Türkiye’ye getirdi. GSK’nın Avustralya fabrikasındaki üretiminin Abdi İbrahim tesislerine kaydırılması ile birlikte 5 yıl içinde cari açığın yaklaşık 2 milyar TL kapanmasına katkı sağlayacağı belirtildi. Proje kapsamında 600 milyon adet nebül üretilmesi hedefleniyor.