KARLA MÜCADELE

TÜM CADDELER AÇIK: ANKARA BÜYÜKŞEHİR’İN KARLA MÜCADELE ÇALIŞMALARI SABAHA DEK SÜRDÜ

 

Başkentte etkili olan kar yağışıyla birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri, teyakkuza geçti. Sahada 1020 araç ve 2 bin 489 personeli ile kar ve buzlanmaya karşı mücadelesini gece boyunca sürdürdü. ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın sosyal medya hesapları üzerinden çalışmalarla ilgili Ankaralıları bilgilendirdiği gece boyunca ABB’nin kar küreme araçları “kartakip.ankara.com.tr” adresi üzerinden canlı olarak takip edilebildi.

 

Kar yağışının dün akşam saatlerinde Ankara’da etkisinin göstermesinin ardından Büyükşehir Belediyesi ekipleri, sabah saatlerinde evlerinden çıkacak vatandaşların ulaşımının ve günlük hayatlarının aksamaması için teyakkuza geçti.

Büyükşehir ekipleri, Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) koordinasyonunda merkez ve çevre ilçelerde karla mücadele çalışmalarını 7/24 esasına dayalı olarak sürdürüyor.

YAVAŞ KARLA MÜCADELE ÇALIŞMALARI HAKKINDA VATANDAŞLARI BİLGİLENDİRDİ

Büyükşehir Belediyesi, gece boyunca 1020 araç ve 2 bin 489 personel ile sahada mesai yaptı.

Karla mücadele çalışmalarını yakından takip eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesapları üzerinden de Başkentlileri bilgilendirdi. Sabah saatlerinde yaptığı paylaşımında “Mesai arkadaşlarımız sabaha kadar görevinin başında çalışmalarına devam etti. Tüm ana arterlerimiz, bulvar ve caddelerimiz açıktır. İşinize rahatça gidebilirsiniz. -5 derece hava sıcaklığı nedeniyle buzlanma ile mücadelemiz sürüyor. Tedbirli olalım” ifadelerini kullanan Yavaş, yol durumlarına “kartakip.ankara.com.tr” adresi üzerinden ulaşılabileceğini hatırlattı.

 

ÇALIŞMALAR CANLI OLARAK İZLENİYOR

Türkiye’de ilk kez Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın hayata geçirdiği proje kapsamında “kartakip.ankara.com.tr” adresi üzerinden vatandaşlar karla mücadele çalışmalarını canlı olarak takip edebiliyorken, araçların konumuna, çalışma güzergâhlarına ve plaka bilgilerine de anlık ulaşabiliyor. Böylece evine, işine ya da başka bir yere araçlarıyla gidecek olan Başkentliler caddelerin durumu hakkında bilgi edinebiliyor.

ÇANKAYA KAR YAĞIŞINA KARŞI TEYAKKUZDA

Türkiye’nin en büyük ilçelerinden birisi olan Çankaya’da etkili olan kar yağışına karşı belediye ekipleri tüm birimleriyle seferber oldu.

 

Kar yağışı ve sonrasında etkili olabilecek olumsuzluklara karşı çalışmalarını yoğunlaştıran Çankaya Belediyesi ilçe sakinlerinin kış ayını sorunsuz geçirmeleri için tüm önlemleri aldı.

Beklenen kar yağışına karşı hazırlıklı olan Çankaya Belediyesi 5 unimog, 6 bıçaklı kamyon, 6 küçük bıçaklı el ekibi kamyon, 2 greyder, 2 bıçaklı kepçe olmak üzere vatandaşların kar yağışından olumsuz etkilenmemeleri yoğun çaba gösteriyor. Kar yağışının ardından soğuk havayla birlikte kaldırımlarda oluşan buzları temizlemek için 270 personelle saha çalışmasına katılan Çankaya Belediyesi, yaklaşık 5 bin sokakta elle kar küreme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

İlçede yer alan 123 mahallede birden çalışmalarını koordineli bir biçimde sürdüren Çankaya Belediyesi özellikle yüksek kesimlerde yer alan Dikmen, Mürsel Uluç, Malazgirt, Huzur, Ata, Keklikpınarı, Akpınar, Karapınar, Oran, Birlik, Çiğdem, Malazgirt, Naci Çakır, Osman Temiz, Cevizlidere, Beytepe, Yaşamkent gibi mahallelerde çalışmalarını yoğunlaştırıyor.

KARLA MÜCADELEYE HAZIRIZ

Kar yağışına karşı geçmiş yıllarda olduğu gibi bu sene de hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Kar yağışından oluşabilecek olumsuzlukları bertaraf etmek için tüm birimlerimizle hazırlıklarımızı tamamladık. Vatandaşlarımızın sorun yaşamamaları ve olumsuz bir durumla karşılaşmamak için gecemizi gündüzümüze katarak var gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.