Almanya’dan vize kolaylığı…

Almanya’dan vize

kolaylığı…

 

Necdet Buluz

 

 

Bizim için çok önemli ülkelerden birisi olan Almanya’da sıkıntılar bitmiyor.

Almanya’da işçi açığı 700 bini aştı. Ülkede 7 yıl sonra 7 milyon işçi açığının olması bekleniyor. Birçok sektörde yıllık ortalama gelir 50 bin euro (1 milyon lira) civarında. Berlin yönetimi, işçi açığını kapatabilmek için vize kolaylığı sağlayacak. Gelen kişilerin çalışmasında memnun kalınırsa süresiz oturum izni verilecek.

Almanya’da şubat ayında işyerlerinin 788 bin 004 işçi açığı olduğu açıklandı. 2030’a kadar bu açığın 7 milyonu bulması beklenirken yetkililer bunun gerekçesi olarak yaşlanan ve azalan nüfusu gösteriyor.

Sözcü’nün haberine göre; Alman ekonomi dergisi Wirtschaftswoche, Almanya’daki şirketlerin yüzde 40’ının uygun personel bulma sıkıntısı yaşadığını yazdı. Bu nedenle yurt dışından ve özellikle de Türkiye’den işçi alımı kolaylaştırılıyor.

Berlin yönetimi tarafından yapılan açıklamaya göre, ilk olarak bir yıllık vize verilecek. İşin durumuna ve memnuniyete göre, süre uzatılacak ve ardından süresiz olarak ülkede kalmanın yolu açılacak.

Henüz yasal hazırlıklar sürse de, şu anda bile uygun iş bulup davet alan Türkler, çalışma vizesi ile gelebiliyor. Nitelikli personel açığı her geçen yıl artarken, Doğu Avrupalılar bu açığı kapatamıyor.

Ülkede başta havacılık ve hizmet sektörü olmak üzere, sağlık sektörü, mühendislikler, IT’ciler, yazılımcılar, ekonmistler, işletmeciler, müşteri temsilcileri, kaynakçı, kaloriferci, demirci, nakliye ve lojistik, medya sektörlerinde işçi açığı bulunuyor.

Havacılık sektöründe gelişmiş- uzman personele ihtiyaç büyük. Turizmciler, Türk restoranları, Alman lokantaları çalışacak eleman bulamıyor. Havaalanlarında da nitelikli personel aranıyor. İlk olarak Almanca ya da İngilizce bilenler tercih edilecek. Koronavirüs döneminde gelen Türklerin birçoğu uyum sağlayamayıp döndü. Bu nedenle, eğitimini tamamlamış ve uluslararası alanlarda tecrübeli olanlar tercih edilecek.

 

Türk Hava Yolları ile Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, Almanya’nın Büren şehrinde bulunan Paderborn/Lippstadt Havalimanından 28 Mart-26 Mayıs tarihleri arasında Antalya’ya ek 17 sefer gerçekleştirecek.

AirlineHaber’de yer alan habere göre, Paderborn/Lippstadt Havalimanı Genel Müdürü Roland Hüser yaptığı açıklamada, “SunExpress’in daha yılın başında havalimanımızdan gerçekleştirdiği uçuşların sayısını arttırması son derece sevindirici. Erken rezervasyon tarihleri şimdiden çok yüksek bir seviyeye ulaştı. Tatil yapmak isteyenler bu fırsattan yararlanmalı.” ifadelerini kullandı.

Almanya’nın önde gelen ekonomi gazetesi Handelsblatt, ülke seyahat pazarında büyük tartışma yaratan bir habere imza attı.

Gazetenin haberine göre, ülkenin en büyük seyahat acente zinciri RTK, ürününü sattığı tur operatörlerinin satış verileri ile, zincirdeki diğer seyahat acentelerinin satış verilerini yıllarca FTI ile paylaştı.

RTK’dan zincirdeki diğer acentelerin satış verileri ile tur operatörlerinin satış verilerini alan FTI’ın bunu satış stratejisi oluşturmakta kullandığı kaydedilen haberde, söz konusu sızdırmanın 2016-18 yılları arasında yapıldığına dikkat çekildi.

RTK yönetimi, Handelsblatt’ın iddialarını araştırmak için hukuk bürosu CMS Hasche Sigle ile anlaştığını ve konuyla ilgili denetimin sürdüğü belirtilirken, RTK’nın CEO’su Thomas Bösl, konuyu ciddiye aldıklarını ancak sadece doğrulanmış bilgilerle hareket edeceklerini söyledi. İddialar ile ilgili kapsamlı ve dikkatli bir soruşturma yürütüleceğini kaydeden Bösl bunun zaman alacağını söyledi.