Rusya’dan turist akışına darbe…

Rusya’dan turist

akışına darbe…

 

Necdet Buluz

 

Şu noktaya dikkat:

Rusya-Ukrayna savaşı her şeyi değiştirdi.

Savaş ekonomileri sarstığı gibi turizmi de etkiledi. Türkiye de bundan nasibini alıyor.

Türkiye’nin en büyük turizm pazarlarından Rusya’dan turist akışına darbe vuracak bir gelişme yaşandı.

ABD Maliye Bakanlığının 14 Mart’ta bir yazı gönderdiği ve 16 Mart’tan itibaren Rusya’dan Türkiye’ye gelen Airbus ve Boeing uçaklarına hizmet verilmemesi istendiği öğrenildi.

Türkiye‘nin bugün itibariyle isteğe uyduğu ve sabahtan itibaren Rusya’dan gelen söz konusu uçaklara yakıt verilmediği öğrenildi.

Turizm Güncel’in sektör kaynaklarından edindiği bilgiye göre Rus uçakları, yakıt alamadan Türkiye’den havalandıktan sonra Soçi’ye inerek yakıt ikmali yapıyor ve yola öyle devam ediyor.

Öte yandan, Türk bayraklı uçakların Rusya’da yaptırım uygulanan petrol şirketlerinden (Gazprom ve Lukoil) yakıt almasının yasaklandığı ileri sürülüyor.

Konuyla ilgili olarak Airporthaber’de yer alan haberde ise özel, kargo, ticari, charter uçaklar veya herhangi bir yabancı ülkede üretilen ve yüzde 25’den fazla ABD orijinli ham madde içeren uçaklar, eğer Rusya ve Belarus’a gidiyorsa, yakıt ikmali ve bağlantılı hizmetlerin verilmesi yasaklandı.

Söz konusu karar ABD Ticaret Bakanlığı’na bağlı ihracat uygulamalarına ilişkin Endüstri ve Güvenlik Ofisi’nin yazısı uyarınca alındı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın aldığı kararla, ABD’nin yaptırım listesinde yer alan Rus uçaklarına Türkiye’deki havalimanlarında yakıt ve bağlantılı hizmetlerin verilmesi yasaklanmıştı.

Rus Tur Operatörleri Birliğinin (ATOR) sitesinde yer alan haberde, yaptırım listesine alınan uçakların tatil bölgelerine uçan geniş gövdeli uçakları değil, dar gövdelileri kapsadığına dikkat çekildi. 

Rus havacılık otoritelerinin henüz konuyla ilgili yorum yapmadığı kaydedilen haberde Aeroflot’un “Bu yaptırım Türkiye uçuşlarımızı etkilemeyecek.” değerlendirmesine yer verildi.

Başka bir hava yolu şirketinin yetkilisi ise “Yaz sezonu uçuşlarına dönük bir tehlike görmüyoruz.” dedi. Haberde, Rus taşıyıcıların yaptırım listesine alınan uçakları başka uçaklarla değiştireceği ifade edildi.

Görüş bildiren üçüncü hava yolu ise yaptırım nedeniyle Türkiye uçuş programında kayda değer bir değişiklik yapmayacağını duyurdu.

Öte yandan, yaptırımdan etkilenen hava yolu şirketlerinin Soçi’de yakıt ikmali yapacak şekilde kış programını tamamlayabileceği ifade edildi.

Rusya‘dan Türkiye’ye turist getiren operatörler de uçaklara uygulanan yaptırımın Türkiye programlarında bir değişikliğe neden olmayacağını ifade etti. Haberde, uzmanların, “Yaptırım uygulanan uçak listesinin tur operatörlerini yaz operasyonlarına etkisi son derece sınırlı olacak.” açıklamalarına yer verildi. 

Türkiye’nin uyguladığı yaptırımların sezona etkisi sınırlı olsa da, Rus uzmanlar birkaç konuda uyarıda bulunuyor.

Buna göre, yaptırım kararı Rusya ile Türkiye arasında havacılık alanında sağlanan iş birliğini olumsuz etkileyebilir.

İkinci olarak havacılık sektöründe yaşanacak türbülans rezervasyonların derinliğini, daha da önemlisi Rusların Türkiye’ye dönük yaz tatili ilgisini olumsuz etkileyebilir.

Üçüncüsü, MITT Moskova Fuarına katılan tur operatörleri herhangi bir olumsuzluğun olmadığı bir durumda dahi Rusların rezervasyon konusunda temkinli davrandığını, yaz tatilini mart ayında dahi almayı tercih etmediğini belirtiyor. Edinilen bilgilere göre Rusya’da Türkiye rezervasyonları geçen yılın mart ortasının bile yüzde 30 gerisinde.