”Vize sorunu büyüyor…”

Vize sorunu

büyüyor…”

 

Necdet Buluz

 

Schengen vize sorunu konusuna daha önce değinmiştik. Şimdi ise vize sorunu daha da büyüdü.

 

Tur şirketleri ve turizm acenteleri, yüksek ret oranları ve aylar sonrayı bulan randevular sebebiyle Türkiye’de daha önce hiç yaşanmamış bir vize krizi yaşandığından yakınıyor.

 

Son 25 yılıdr böyle bir şey yaşanmadığını kaydeden sektör temsilcilerine göre Schengen vizesi için hem yeterli sayıda vize randevusu verilmiyor hem de başvurulardaki ret oranı çok yüksek.

 

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Firuz Bağlıkaya, vize randevu kotalarının 5’te 1’e düşürüldüğünü ve kişilerin randevu alabilmek için 3-4 ay beklemek zorunda kaldığını söyledi.

 

Bağlıkaya, 2022 öncesinde Schengen vizesi ret oranının yüzde 10-12 seviyesinde olduğunu, 2022’de yüzde 15’in üzerine çıktığını, 2023’te ise yüzde 50’ye yükseldiğini belirtti. Bağlıkaya, şöyle konuştu:

 

“Hem kapasiteyi 5’te 1’e düşürüp, hem onların da yarısını reddettiğiniz zaman aslında siz vize oranını 10’da 1’e düşürmüş oluyorsunuz. Sürekli yurtdışına seyahat eden insanlar dahi ret alabiliyor. Henüz 2023’e dair istatistik yayımlanmadı ama bize gelen şikayetler sebebiyle ret oranının yüzde 50’ye yakın olduğunu düşünüyoruz.” Bağlıkaya, “Pandemi yüzünden dediler, herkes sabırla bekledi. Ancak görülüyor ki, personel eksikliğiyle falan alakası olmayan bir şekilde, sistematik bir engelleme var”


Türkiye’den konuyla ilgili yükselen tepkiler üzerine bir açıklama yapan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut ise Ocak ayında “ön değerlendirmeye göre olağan dışı bir durum olmadığını” söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü;

“Konsolosluklar beklentileri karşılamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Hiç kimse hizmetleri askıya almadı. Aslında yaz dönemi her zaman çok yoğundur. Dış hizmet sağlayan kurumlardaki randevu sürelerini kısaltmak için de çok sıkı çalışıyoruz. Şu aşamada elimizde toplu veriler yok, ancak ön değerlendirmemiz bu yılın ilk ayında önceki yıllara kıyasla olağan dışı bir durum olmadığını gösteriyor. 2022 yılında Türkiye’deki Schengen vizesi başvuruları 2021 yılına kıyasla neredeyse üç katına çıkmıştır. Reddedilme oranı 2022’de artmamış, hatta 2016’dan bu yana ilk kez düşerek önceki yıldan ve küresel ortalamadan daha düşük olmuştur. Schengen ülkeleri ayrıca, Türkiye’de küresel ortalamadan yüzde 20 daha yüksek oranda çok girişli vize vermiştir.” Bu yılki Schengen vizesi başvurularının Temmuz-Ağustos sonuna kadar işleme alınmadığı iddialarını  tümü ile kabul etmiyorum.Üye devletlerin konsoloslukları sürekli olarak çalışmakta ve vize başvurularını geçmişte olduğu gibi şimdi de mümkün olan en hızlı şekilde işleme almaktadır. Türkiye’den yapılan vize başvurularının kısıtlanmasına yönelik olarak, kamuoyuna defalarca ifade ettiğim üzere, böyle bir politika kararı bulunmamaktadır. Her başvuru kendi içinde incelenmeye devam etmektedir”