Cumhuriyete sahip çıkalım

DAR İMKANLARDA CUMHURİYETİ KURDUK, BUGÜN TEMELİNE MAYIN DÖŞÜYORUZ.
NEVZAT AKSOY
Değerli okuyucularımız
Ne gariptir ki bazı insanoğlu ne istediğinin farkında olmayıp, yıllarca bir arada yaşamış ve her karış toprağı kanla bedel ödenerek yoğrulmuş vatan  toprakları üzerinde, yokluğun, ve imkansızlıkların küllerinden, yepyeni bir Cumhuriyetin  bıraktığı miras ve bağımsızlığın maalesef farkındalığında olmayıp, art niyet ve dış mihrakların değirmenine su taşıyarak, aslında kendi bindiği dalı kesmeden habersiz bir zihniyetin tayfası olduğu gerçeğini  görememektedir.
Kurtuluş savaşımız ,dışta emperyalizme ve sömürgeciliğe içte de kişisel saltanata karşı ulusal bağımsızlığına kavuşma savaşını vererek, esaret zincirleri altındaki bir milleti cumhuriyetle ödüllendirip özgürlüğüne kavuşturmuştur.
Acının, yokluğun, çaresizliğin, gözyaşlarının, esaret gölgesinin hükmettiği bir zaman diliminden, bugünkü  bolluğun, bereketin, teknolijinin, rahatlık ve özgürlüğün bir zaman diliminde  bu cumhuriyete ve millete hainlik ve art niyet taşımak  insanlıktan nasibini almamaktır, alçaklıktır, affedersiniz namusuzluktur.
Cumhuriyetimiz geçmişten günümüze dek çiyanbaşı şer güçlerin ülkemiz üzerindeki yıkıcı emelleri, ve bu emellere ortak olan yıllarca bu vatanda barınmış, bu vatanda beslenmiş, fakat hainlik ve ihanette sınır tanımayan ajan maskeli insanlardan da bir türlü kurtulamamıştır.
Darbe girişimleri ve ayaklanmalar;
22 Şubat 1962. Ana madde: 22 Şubat 1962 ayaklanması …
20 Mayıs 1963. Ana madde: 20 Mayıs 1963 ayaklanması …
20 Mayıs 1969. Ana madde: 20 Mayıs 1969  darbe teşebbüsü …
9 Mart 1971. Ana madde: 9 Mart 1971 darbe teşebbüsü …
15 Temmuz 2016. Ana madde: 2016 Türkiye askerî darbe girişimi.
Yukarıda saydığımız darbeler kumandası dışarı emperyal ülkelerin elinde, maşaları da özde Türk milleti olarak bağrımıza bastığımız bazı güruh insanların fitili ateşlemesiyle yapılmış, her bir darbenin ülkeye ve millete bedeli, çok ağır olup, ülkeyi her defasında yıllarca geriye götürmüş, halende bu yıkıcı kalkışmanın acı faturasını bu millet  ve devlet çekiyor ve çekmektedir.
İşte buna ülkenin temeline döşenmiş dinamit demek yanlış mı acaba?Hani kale içeriden feth edilir sözü varya, eğer ülkesi ve milletini ne pahasına olursa olsun satmayan ajanlık yapmayan, şer odakların  değirmenlerine su taşımayan, namuslu insanlar olduğu müddetçe hiçbir zaman kolay kolay dağılmayacak, yıkılmayacak, dimdik ilerleyen yoluna devam edecektir.
Biz bugün etrafımızı saran düşmanlardan çok, içimizde dost kılıklı görünen ajan ve hain insan müsveddelerinden çekiyoruz.
Cumhuriyet yokluktan inşa edildi, ne garip ki içimizdeki gizli düşmanlar, maşa görevini devam ettikleri müddetçe, bu bu bollukta, garip bir şekilde yok olmaya, ve yıkılmaya mahkum olmayız inşallah.
85 yıl önce Türkiye Cumhuriyetinin sağlam ve sarsılmaz bir zeminde temeli atılan, bugün bu temelin Misakı milli sınırları içinde kök salarak, anayurda bir set bir kale olan, Cumhuriyetimizin mimari Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, ve fedakar şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.