Kredi kartlarına yüklenme var…

Kredi kartlarına

yüklenme var…

 

Necdet Buluz

 

Kredi karı faiz oranlarının yükselmesine karşın kredi kartı kullananların sayısı artıyor. Vatandaş kredi kartlarına yükleniyor. Zamanı geldiğinde de asgari ödeme üzerinden ödeme yapılıyor. Bunu dahi ödeyemeyenler var.

Özetleyelim:

Borçlar faize bırakılıyor.

25 bin TL ve altı limite sahip kredi kartlarında ise limit kullanım oranının artışını sürdürdüğü görüldü.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre, 25 bin TL ve altı limite sahip kredi kartlarında limit kullanımları artış gösterdi. Temel gıdalar ve alışveriş tutarlarında artan maliyet sonrası yurttaş kredi kartına yüklendi. Analize göre kredi kartından faize bırakılan borç tutarı da yükseliyor. Kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısında da artışlar var. Bankalar ise alacak peşinde.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin verileri ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) analizine göre, bireysel kredi kartında kişi başı borç artışı yavaşlayarak da olsa devam ediyor.

Finansal İstikrar Raporu’ndaki analize göre, limit kullanım oranları daha düşük limitli kartlarda artıyor. 

Bloomberg’de yer alan habere göre, bireysel kredi kartı aktif kullanıcı sayısında ve kişi başı borç tutarında artış sürüyor.

İhtiyaç kredilerinde görülen faiz oranlarındaki yükselişin ardından hane halkının kredi kartı kullanımına yöneldiği görülüyor.

Analize göre gelir artışları sonrası yapılan limit güncellemeleri kredi kartı kullanım kapasitelerini etkiliyor. Ailece kredi kartına yüklenenler ise ödeyemeyecekleri borcun altına giriyor. Bankalar ise takipte.

Yüksek limitli kartlarda limit kullanım oranı gerilerken 25-100 bin TL arası limite sahip kartlarda doluluk sınırlı artış sergiledi. Çokları birikmiş borçlarını ödeyemeyecek durumda.

25 bin TL ve altı limite sahip kredi kartlarında ise limit kullanım oranının artışını sürdürdüğü görüldü.

Kredi kartından faize bırakılan borç tutarı artarken bu tutarın toplam kredi kartı borcuna oranı ise tarihsel ortalamaların altında kaldı.

Asgari ödeme oranı ve üzerinde ödeme yapılan kartlarda faize bırakılan borçların toplam kart bakiyesine oranı yüzde 12,6 olurken, asgari ödeme oranının altında ödeme yapılan kartlarda gecikmeye bırakılan borçların oranı yüzde 8,1 olarak kaydedildi.

Gecikmeye bırakılan borcun toplam bireysel kredi kartı bakiyesine oranı yaklaşık yüzde 20 ile tarihsel ortalamasının altında yer aldı. Yapılan açıklamada birikmiş kredi kartı faizlerini bile ödeyemeyenler bulunuyor.

Kredi kartlarında para puan ödenmeyince.

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun (KDK) kararına göre, Zonguldak’ta sağlık kuruluşunda çalışan kişiye, kredi kartını kullanımına engel durumu gerekçe gösterilerek maaş promosyonunun parçası olan para puanı ödenmedi.

Para puanının ödenmesi adına yaptığı girişimler sonuçsuz kalan kişi KDK’ye başvurdu.

Başvuruyu inceleyen KDK, para puan tutarlarının kişilerin banka kartlarına yüklenme olanağı bulunmasına rağmen banka tarafından hukuki bir gerekçe olmadan ilgililere ödemenin yapılmadığını tespit etti. KDK, hak sahiplerine para puan ödemelerinin banka kartı üzerinden yapılması yönünde tavsiye kararı verdi.