Artan maliyetler otelleri vurdu…

Artan

maliyetler

otelleri

vurdu…

 

 

Necdet Buluz

 

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, İTO’nun meclis toplantısında turizm sektörüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Aydagiç, Türkiye’deki enflasyon ve artan maliyetlerin otelleri vurduğunu ve pahalı imajını yıkması gerektiğini açıkladı.

Turizmdeki rakibimiz Yunanistan’a Türkiye’den bile turist yağıyor. Turistler, Yunan adalarını daha ucuz bulduklarını söylüyor.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen sektör temsilcileri bu sezondan daha çok umutlu olduğunu dile getiriyor.

Sıkıntı şurada:

Türkiye, pahalı bir ülke olarak gösteriliyor. Bu imajının kırılması gerekiyor.

Yunanistan ve Mısır, ucuz olduğu için ilgi görüyor.

Türkiye’nin ziyaretçi başına ortalama gelirinin geçen yılki 1.020 dolar seviyesinden bu yıl 975 dolara inmiş bulunuyor. Turizmciler, bu konunun önemine değiniyor.

Kongre turizmine önem veriliyor. Yapılan değerlendirmede kongre turizminde yeni stratejiler oluşturulacak.

Bu sene turizmde güçlü bir sezon beklediklerini ifade eden Avdagiç, 2024 yılının ilk aylarındaki eğilimler devam ederse belirlenen hedeflere rahatlıkla ulaşılabileceğini söyledi.

Turizm gelirlerinin ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 artarak 8,8 milyar dolar olduğunu ve bu rakamın tüm zamanların en yüksek ilk çeyrek verisine işaret ettiğini söyleyen Avdagiç, turizm gelirlerinin Türkiye’nin cari açığının azalmasına önemli bir katkı vereceğini ifade etti

Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi’nin raporuna göre, Türkiye’nin 2033 yılında 135 milyar dolarla turizmde global lider olmasının beklendiğini belirten Avdagiç, Türkiye’nin en fazla turist ağırlayan ülkeler sıralamasında 5’inciliğe yükseldiğini vurguladı.

Türkiye’nin artan maliyetler nedeniyle rakiplerine göre yavaş yavaş daha pahalı bir ülkeye dönüştüğün ifade eden Avdagiç, tur operatörlerinin turistleri Türkiye turlarına göre daha ucuz olan Yunanistan, İspanya ve Mısır gibi ülkelere yönlendirdiğini belirtti. “Bu durum turizm gelirleri üzerinde baskı oluşturabilir” diyen Avdagiç, ilk çeyrekte Türkiye’nin ziyaretçi başına ortalama gelirinin geçen yılki 1.020 dolar seviyesinden bu yıl 975 dolara indiği bilgisini verdi.

Türkiye’nin ucuz bir tatil destinasyonu olmasını hak etmediğine dikkat çeken Avdagiç, “Pahalı bir destinasyon olmak, maliyetten kaynaklanan bir pahalılığı değil, katma değer ve reel gelirdeki artışa dayalı yüksek fiyatlara dayanmayı gerektirir.” dedi.

Türkiye’nin turizm hedeflerine, İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) ve paydaşlarıyla birlikte de ciddi katkılar verdiklerini belirten Şekib Avdagiç, İstanbul Turizm Endeksi projesi ile İstanbul’a gelen yabancı ziyaretçilerin iş, sağlık ve eğlence gibi çeşitli alt kategorilerdeki davranışlarını, tercihlerini ve harcama alanlarını incelemeyi hedeflediklerini söyledi.

Avdagiç ayrıca Fikri Sermaye Araştırma Projesi ile İstanbul’a uluslararası büyük çaplı toplantıları getirme potansiyeline sahip 70 en önemli fikri sermaye liderini tanımlayacaklarını ve bir strateji oluşturacaklarını açıkladı. Avdagiç böylece 70 karar vericinin tespiti ve onların oluşturacağı çarpan etkisiyle İstanbul’da her yıl daha çok uluslararası kongrenin yapılacağına inandıklarını sözlerine ekledi.

Türkiye’de 4 ayda onlarca otel kapılarına kilit vurdu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından açıklanan verilere göre, 2024 yılının Ocak-Nisan döneminde konaklama sektöründe Anonim Şirketi olarak faaliyet gösteren 26 şirket kapandı.

Turizm DataBank’ta yer alan habere göre, 2023’ün aynı döneminde bu sayı 15 olarak kayıtlara geçmişti.

Konaklama alanındaki kapanışlar yeme-içme alanı ile birlikte ele alındığında da yükseldi. 2024 yılı Ocak-Nisan döneminde, oteller ve yeme-içme alanında, şirket olarak kapanışlar 346 adetten 417 adede çıkarken kuruluşlar da 2 bin 510’dan 2 bin 611’e çıktı.

Diğer yandan gerçek kişi işletmelerinde kapanışlar 373 adetten 320 dolayına düştü. Kuruluşlar da 248 adetten 164’e indi.

 

 

 

YanıtlaYönlendir