Obama gözyaşlarıyla Silahlanmaya el koydu

Obama, Oval Ofis’teki son senesinde Amerikalıların silaha erişimini kontrol altına alacak yeni düzenlemeler getirdi. Ve Kongre’nin karşı çıktığı yeni kuralları, Kongre’yi baypas edip yürütmenin yetkisindeki bir kararnameyle yürürlüğe soktu. Üç yıl önce bir ilkokula düzenlenen silahlı saldırıda katledilen 20 çocuk için gerçekleştirilen anma töreni sırasında yaptığı açıklamada, soğukkanlılığıyla tanınan Obama gözyaşı döktü.

ABD Başkanı Barack Obama, önümüzdeki salı günü başkanlığı sırasında halka yapacağı son “Birliğin Durumu” konuşmasından önce Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Amerikan Kongresi’nin karşı çıkmasına rağmen bir kararnameyle Amerikalıların silaha erişimini zorlaştırdı. Böylece silah satıcılarına bazı durumlarda ilave lisans zorunluluğu getiren ve silah alıcılarının sicilinin daha sıkı kontrol edilmesini gerektiren düzenlemeyle, sekizinci yılına giren başkanlığı sırasında bu konuda bir yasa çıkarılması için bir türlü ikna edemediği Kongre’yi baypas etti.

AKLIMI KAÇIRACAK GİBİ OLUYORUM

Kararnamenin detaylarını, 2013’te Connecticut Eyaleti’ndeki Sandy Hook İlkokulu’ndaki silahlı bir saldırıda katledilen 20 çocuk için düzenlenen anma töreni sırasında açıklayan Obama, bu sırada gözyaşlarına engel olamadı. Newtown şehrinde yaşanan olayı aktarırken, “Newtown’daki birinci sınıf öğrencileri” diyen Obama’nın önce konuşurken boğazı düğümlendi. Ardından “Bu çocukları her düşündüğümde aklımı kaçıracak gibi oluyorum” deyip ağladı.

BENİM YETKİM DAHİLİNDE

Obama, konunun en can alıcı kısmı olan, bu konuda bir düzenleme için Kongre’yi baypas eden bir kararnamenin yeterli olup olmayacağına dair pazartesi günü yaptığı açıklamada, düzenlemenin Amerikalılara silah edinme hakkı tanıyan Anayasa’nın 2. Ek Maddesi’yle uyumlu olduğunu savunarak, “Bunlar, hepsi benim ve yürütmenin yetkileri dahilinde olan öneriler değil sadece, ama aynı zamanda silah sahipleri dahil Amerikan halkının ezici çoğunluğunun desteklediği düzenlemeler” demişti. Ve geçen sene South Carolina Charleston’daki kilise katliamı, Oregon’daki okul vahşeti ve daha geçen ay yaşanan IŞİD sempatizanlarının San Bernardino’daki baskınından sonra silah kontrolü konusunda her seferinde yaptığı çağrılara rağmen harekete geçmeyen Kongre’nin bu konuda onayının gerekmediğini söylemişti.

FBI 230 KİŞİ ALACAK

Beyaz Saray kaynakları da, yeni düzenlemeyle birlikte mevcut uygulamada 10 ayrı değişiklik yapılacağını, internet üzerinden ve fuarlarda satış yapan silah şirketleri için artık lisans zorunluluğu olacağını, ayrıca buradaki alıcılar için sicil kontrolü gerçekleştirleceğini aktardılar. Ayrıca Beyaz Saray’ın, Kongre’den onay alarak akıl sağlığı bozuk olanların tedavisi için 500 milyon dolarlık bir federal bütçe ayıracağı, FBI’ın 24 saat hizmet verecek sicil kontrolü masası için en az 230 kişiyi işe alacağı öğrenildi.

KONGRE ÖFKELİ

Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar Bürosu ATF’e silah satıcıları ve silah alıcıları üzerinde daha fazla kontrol hakkı tanıyan düzenlemeyle ilgili açıklama yapan Amerikan Temcsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Başkanı Paul Ryan ise “Başkan Obama’nın silah edinme hakkını kısıtlama önerisi Amerikan Senatosu’nda tartışıldı ve reddedildi. Hiçbir başkan, yürütmenin iradesini kullanarak yasama alınındaki bir başarısızlığı geri çevirebilmemeli” dedi. Ve Ryan, Obama’yı Anayasa’nın 2. Ek Maddesi ve Kongre’yi “göz ardı etmekle” suçladı.

ANAYASAYA SAVAŞ

Kasımdaki seçimlerde Demokrat Parti’nin başkan adayı olması beklenen Hillary Clinton, Başkan’ın yeni girişimini alkışladığını söylerken, Cumhuriyetçi başkan aday adayları ise girişimi eleştirdi. Cumhuriyetçi Parti’deki başkan adaylığı yarışının iddialı isimlerinden Florida Senatörü Marco Rubio, Obama’nın hamlesini “Anayasaya karşı savaş” olarak nitelendirirken, yarışı önde götüren isimlerden Teksas Senatörü Ted Cruz ise plan için “tam bir kaçıklık” dedi.

HALK TOPLANTISI YAPIYOR

Obama, düzenlemeye rağmen Kongre’nin halen bu konuda kapsamlı bir yasa çıkarması gerektiğini dile getirerek, “Silah konusundaki problemlerin çözümü için Kongre’nin harekete geçmesi gerektiğine güçlü biçimde inanıyorum” dedi. Ancak Beyaz Saray’daki basın açıklamasında Kongre’nin silah lobisinin etkisinden kurtulması gerektiği mesajını verdi ve “Silah lobisi Kongre’yi rehin almış olabilir ama Amerika’yı rehin alamaz” dedi.

Başkanlığının son döneminde bir kampanyaya dönüştüreceğinin işaretini verdiği silah kontrolü için Obama’nın perşembe günü de CNN’den canlı yayınlanacak bir halk toplantısı düzenleyeceği belirtildi.