Bilgin, “Hiçbir medya kurumuna saldırı kabul edilemez

AGC Başkanı Bilgin: medya kurumlarına saldırılar kabul edilemez Gazeteciler Cemiyeti başkanı saldırıların eş zamanlı olmasına dikkat çekerek “provokasyon” uyarısında bulundu

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin İstanbul Bayrampaşa’da bulunan Yeni Şafak ve Küçükçekmece’de bulunan Akit Medya Grubu binalarına yönelik düzenlenen saldırıları kınadı. Bilgin, “Hiçbir medya kurumuna saldırı kabul edilemez. İktidarı medya kurumlarını korumak için ilave tedbirler almaya davet ediyoruz. Bir provokasyonla karşı karşıya olduğumuzdan endişe ediyoruz,” dedi.

Saldırılarla ilgili bir yazılı açıklamada bulunan Bilgin iki basın kurumuna yönelik Molotof kokteyli atılması ve silah açılmasının hemen hemen eş zamanlı ve çok benzer yöntemlerle gerçekleşmesinin hem organize eylemler hem de provokatif amaçlı olabileceğini gösterdiğini söyledi.

Bilgin geçtiğimiz 2015 yılının son döneminde basın kuruluşlarına yönelik 13 saldırı olduğunu, bunların büyük çoğunluğunun hükümete eleştirel bakabilen medya kurumlarına yönelik olduğunu hatırlatarak, “Bu kez iktidara yakın yayın yapmakta olan bu iki basın kurumunun saldırılara hedef olarak seçilmesinin bir plan ürünü olduğu aşikardır. Bu saldırıları düzenleyenler bir provokasyon peşindedirler” dedi.

Gazeteciler Cemiyeti başkanı Bilgin daha önce başta Hürriyet ve Cumhuriyet gazeteleri olmak üzere birçok medya kurumuna yönelik saldırıları düzenleyenlerin cezalandırılmamalarının yeni saldırganları da cesaretlendirebileceği uyarısında da bulunarak “Umarım bu kez saldırganlar kısa zamanda bulunur, adalet önüne çıkarılır ve yasaların öngördüğü cezaya çarptırılır” dedi.

Bilgin medyanın içerisine yuvarlandığı kamplaşmanın üstesinden gelinmesi gerektiğini kaydetti.

“Her zaman söylüyorum, gazeteci haber peşinde koşar, haber yayınlar. Çeşitli yaftalarla ayrıştırma, kamplaştırma hem basına hem de haber alma hakkına büyük darbedir,” dedi.