”Türk Ordu’sundaki temizlik IŞİD ile mücadeleyi zorlaştırdı”

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü emekli General James Clapper Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki “temizliğin” terör örgütü IŞİD ile mücadeleyi zorlaştırdığını söyledi.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, Aspen’deki güvenlik konferansında bir soru üzerine, “ordudaki ihraç kararlarının Türk güvenlik mekanizmasının bütün alanlarını etkilediğini” iddia etti.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, “Muhataplarımızın birçoğu görevden uzaklaştırıldı ya da tutuklandı. Bunun Türklerle yürüttüğümüz işbirliğini zayıflatıp zorlaştıracağı şüphe götürmez” dedi.

KOMUTA KADEMELERİ ZAYIFLADI

Türkiye hükümetinin verdiği bilgilere göre iki hafta önceki darbe girişiminden bu yana 10 binden fazlası ordu mensubu olmak üzere en az 15 bin 800 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 8 bin 100’ü hakkında tutuklama emri çıkarılırken 3 bini ise serbest bırakıldı.

Kararname ile 149’u general olmak üzere bin 684 subayı ordudan ihraç edildi. Böylece Türkiye’deki generallerin sayısı en az üçte bir oranında azalmış oldu.

Türkiye IŞİD ile mücadelede ABD açısından büyük önem taşıyor. ABD liderliğindeki uluslararası ittifakın IŞİD’e düzenlediği hava saldırıları İncirlik Üssü’nden kalkan uçaklarla yapılıyor.

Ayrıca ABD’nin Türkiye’de hassas radarları ve füzesavar sistemleri de bulunuyor. Türkiye ABD’li yetkililer tarafından sınırı IŞİD militanlarına kapatmadığı gerekçesiyle eleştiriliyor.