Cerablus IŞİD den temizlendi

Türkiye ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, sınırın hemen karşısındaki Cerablus bölgesini terör örgütü IŞİD’den temizlemek için dün sabaha karşı başlattığı ‘Fırat Kalkanı’ harekâtıyla Suriye’ye girdi. Savaş uçakları Rusya’yla krizin ardından ilk kez Suriye hava sahasına girerek IŞİD hedeflerini vurdu. Türk tankları eşliğindeki ÖSO köyleri alarak Cerablus’a ulaştı.

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) tüm kuvvetlerindeki seçkin birliklerinden oluşturulan Müsterek Özel Görev Kuvveti, dün sabaha karşı saat 04.00’te Suriye’nin Cerablus bölgesini IŞİD’den temizlemek için ‘Fırat Kalkanı’ adlı askeri harekât başlattı. Sınırda konuşlu Fırtına obüsleri ve Çok Namlulu Roketatar (ÇNRA) atılmasıyla başlayan harekâta daha sonra Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçaklar da katıldı. Saat 11.07 itibariyle de 20 kadar Türk tankı Suriye topraklarına girerek, Cerablus çevresinde IŞİD’e ait köyleri vurmaya başladı.
ÖZEL KUVVETLER’LE BAŞLADI

Harekâtın ilk startı, iki gün önce doğrudan Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı Özel Kuvvetler’den (Bordo Bereli) bir grubun Suriye’ye girmesiyle başladı. Özel Kuvvetler, Türkiye’de daha önce kısa süreli eğitim almış Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensubu, ‘ileri hava kontrolörleri’ni Suriye içlerine soktu. Bu kontrolörler, özel program cihazlarıyla işaretleme yaptı. Kontrolörleri Suriye’ye sokup kritik yerlere yerleştiren Özel Kuvvet grubu dün saat 11.00 sıralarında Suriye’den çıktı. Tankların giriş yapmasından kısa süre sonra bir başka Özel Kuvvet grubu yeniden Suriye’ye giriş yaptı.
ABD VE RUSYA’YA BİLGİ

Türkiye operasyonla ilgili ABD ve dolayısıyla IŞİD’le mücadele koalisyonu ile Rusya’yı da bilgilendirdi. ABD’nin de operasyona havadan koruma yaptığı belirtildi. Rusya da operasyon bilgisini Şam’la paylaştı.