ANTALYA’ DA FIRTINA TEKNE BATIRDI

Turizm kenti Antalya’da Yat Limanı açıklarında fırtınaya yakalanan tur teknesi battı.
saat 16.45 sıralarında başlayan fırtına, kısa sürede yerini şiddetli yağmur ve doluya bıraktı.

Sabah saat 11.00 sıralarında günübirlik tur için limandan ayrılan Mehmet Ceylan’ın sahibi olduğu 28 metre uzunluğundaki ‘Kurt-C’ isimli tur teknesinin kaptanı Aydın Topaç, öğleden sonra havanın bozması üzerine turu erken bitirerek dönüşe geçti. İçerisinde tatilcilerle turistlerin bulunduğu yerli ve yabancı tatilcilerin bulunduğu tekne, dönüş yolunda fırtınaya yakalandı.Teknede bulunan 79 kişi ekipler tarafından kurtarılarak limana getirildi.

Yat Limanı’nın yaklaşık 2 mil açığında su almaya başlayan ve yan yatan teknedekiler can yeleklerini takarken, bir yandan da yardım istendi.

Bölgeye Sahil Güvenlik botu ve kurtarma ekipleri sevk edilirken, 90 kişi kapasiteli tur teknesindekilere sakin olmaları anonsları yapıldı. Kısa sürede olay yerine ulaşan kurtarma ekipleri tahliye çalışması başlattı. Yan yatan teknedekiler kendilerini dalgalara atarken can pazarının yaşandığı tekne saat 17.30’da tamamen sulara gömüldü.

Kendilerini can yelekleriyle denizde bulan birçok yolcunun imdadına kurtarma ekipleri yetişti ve dalgalar arasından teknelere alındı.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, kaptanın verdiği bilgilere göre mürettebatla birlikte tur teknesinde toplam 79 kişinin bulunduğunu söyledi. 79 kişinin de kurtarıldığını belirten Vali Karaloğlu, bir çocuktan ve bir kadından da kayıp olarak bahsedildiğini ve dalgıç polislerin 45 metre derinliğe batan tekneye dalış yaparak arama çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Teknenin 45 metreye batıp oturduğunu söyleyen Karaloğlu, 33 kişinin hastanelere sevk edildiğini ve hiçbirinin ağır, acil bir durumu olmadığını açıkladı. Vali Karaloğlu, batan tur teknesinden hastanelere sevk edilen yaralılardan bazılarının batmanın etkisiyle teknenin suya karışan mazotunu yuttuğunu ve buna bağlı şikayeti olduğunu kaydetti.