Tarımsal destek hibe ödemeleri başladı

Üretici ve çiftçilerin bayram öncesi yüzü gülecek,ihtiyaçlarını giderecek……

Ziraat Bankası, tarımsal destek

hibe ödemelerine bugün başladı…

2016 ödemeleri kapsamında, toplam 297,8 milyon TL’lik ödeme yapılıyor..

Haber:Halim UTLU

Üretici ve çiftçilere ödenecek olan çiğ süt, genç çiftçiler projesi,kırsal kalkınma,tiftik,süt regülasyonu,ipek böceği,sertifikalı tohum kullanımı,çiftlik muhasebe veri ağı sistemi katılım desteği ve hayvan hastalıkları tazminatı hibe desteği, bugün(2.9.2016) itibarıyla hesaplarına yatırılmaya başlandı.2016 yılı tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında, toplam 297,8 milyon TL’lik ödeme yapılacak.

En yüksek ve fazla ödeme, çiğ süt ve genç çiftçiler projesine

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in yaptığı açıklamaya göre;, tarımsal destekleme ödemelerine,bugün itibarıyla başlandı.Bu kapsamda; en yüksek ve fazla ödeme, çiğ süt ve genç çiftçilere proje desteği alanında yapılacak.Çiğ süt desteği için 118 milyon ve genç çiftçilere proje desteği için de, 89 milyon TL hibe ödenecek.

Hayvan hastalıkları tazminatı 1,3 milyon

Yapılacak diğer ödeme miktarları da şöyle; Kırsal kalkınma için 23 milyon TL, süt regülasyonu için 53 milyon TL, ipek böceği desteği için 4,4 milyon TL, tiftik desteği için 4 milyon TL, sertifikalı tohum kullanım desteği için 2,6 milyon TL, çiftlik muhasebe veri ağı sistemi katılım desteği için 2,5 milyon TL ve hayvan hastalıkları tazminatı için de 1,3 milyon TL hibe desteği.

Çiftçi ve üretici, para yatmışsa,bugün itibarıyla alabiliyor

Üretici ve çiftçilere aktarılacak bu ödemelerle beraber, yılın ilk 8 ayı sonunda yaklaşık 8.9 milyar liralık destekleme ödemesi yapılmış olacak.2016 yılında üreticiler için planlanan toplam 11 milyar 644 milyon TL’lik tarımsal desteğin, yüzde 76’sı ödenmiş olacak.
Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre; hibe destekleri, bugün itibarıyla Ziraat Bankası şubelerindeki üreticilerin hesaplarına aktarılmaya başlandı. İsteyen çiftçi ve üretici, hesabına para yatmışsa,bugün itibarıyla hibesini alabiliyor.