İbadi’ye sert cevap :”Kabadayılık yapma”

Türkiye’nin sınıra yığınak yapmasına karşı çıkan Irak Başbakanı İbadi’nin Türkiye’nin sınırdaki güvenlik önlemlerine ilişkin yaptığı tehditler üzerine Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Irak Başbakanı’na sert tepki gösterdi.

İBADI NE DEMİŞTİ?
Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Bağdat’ın Ankara’yla savaşmak istemediğini ancak buna hazır olduğunu söyledi. İbadi ayrıca, “Irak’ın işgali Türkiye’nin parçalanmasına neden olur” iddiasında bulundu.

Irak Başbakanı İbadi, “Türkiye ile savaşmak istemiyoruz ancak karşı karşıya gelmemiz halinde buna hazırız” dedi. AFP’nin haberine göre, televizyonlardan canlı yayınlanan basın toplantısında İbadi, Türkiye’nin Irak sınırındaki Silopi’ye askeri sevkiyat yapmasını değerlendirdi.
iŞT E ÇAVUŞOĞLUNUN İBADİYE VERDİĞİ CEVAP
”Türkiye’nin dostluk, İbadi’nin ise kışkırtıcı mesajlar verdiğini söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Biz cevap verince de diğer dost ülkelere de, sonra bizim gönderdiğimiz kişilere de ‘Biz zaten zor durumda bir ülkeyiz bizi zor durumda bırakmayın böyle açıklama yapmayın diyor’. Sen niye yapıyorsun? Biz başından beri söylüyoruz biz sınırın öbür tarafına göndermedik. DAEŞ, bizim sınırımıza gelebilir, sınırın diğer tarafında 2 bin tane PKK’lı var. PKK dünyanın ve Avrupa’nın terör listesinde mi, evet. Peki DAEŞ’i gösterdiği hassasiyeti Sincar bölesinde toprakları işgal ederek yavaş yavaş siyasilerin de desteğiyle Süleymaniye’ye inmeye çalışan PKK’ya niye göstermiyorsun? Bizim aldığımız tedbirler terör örgütlerine yöneliktir. Biz arazide yaşanan her şeyden haberdarız. Bölgenin röntgenini çekiyoruz adeta. Bize karşı Suriye’den ve Irak’tan gelebilecek tehditlere karşı tedbir almak zorundayız. Fırat Kalkanı’yla niye ilerliyoruz? Tamamen sınırdan temizlememiz lazım, Membiç cebini DAEŞ’e kapatmamız lazım. Güvenli bölge olması lazım. Musul’a niye destek veriyoruz? DAEŞ’in bize saldırıları var, DAEŞ herkese tehdit. Diğer taraftan Türkmen kardeşlerimize yönelik de tehdit oluşmaya başladı. Oradaki Türkmen kardeşlerimizin dertleri bizim derdimizdir. Onlara yönelik tehdit bize yöneliktir, Musul’dan kaynaklanan bize bir tehdit olursa, Türkmen kardeşlerimize tehdit olursa Sincar bölgesindeki PKK’nın bazı terör saldırıları konusunda çalışmaları olduğunu Telafer ve Sincar bölgesindeki çalışmaları olduğunu biliyoruz. Olay olduktan sonra tedbir almak zaman alır” diye konuştu.

“KABADAYILIK YAPMAYA KALKIYORSUN”

Türkiye olarak tedbir aldıklarını, sınıra asker sevk ettiklerini hatırlatan Bakan Çavuşoğlu, “Bunu yaptığımızda bu Irak hükümetine yönelik değil ki. sen niye art niyetli düşünüyorsun? Kendi tedbirimizi alıyoruz size de yardım ediyoruz. İçinde bulundukları zor şartlar ve yine kendi aralarındaki mezhepsel ve siyasi kamplaşma, mücadeleler sebebiyle retorik açıklamalar yapıyorlar. Biz Irak’a diyoruz ki, ‘Irak bizim dost ve kardeş ülkemiz’. Bu net. İkincisi, Irak’ın toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını bizden daha iyi destekleyen yoktur. Ayrılmaya meyilli olanlara bu mesaj en güçlü şekilde biz verdik. Başkaları gibi mavi boncuk da dağıtmadık. Irak’ın güvenliği bizim güvenliğimiz kadar önemlidir. Böyle diyen ülkeye kendi içindeki sıkıntılar ya da başka ülkelerin kışkırtmaları sebebiyle böyle açıklamalar yapmak doğru değil. Kaldı ki senin gücün varsa niye Musul’u terör örgütlerine teslim ettin? Madem bu kadar güçlüsün, niye PKK yıllardır topraklarını işgal ediyor, mücadele edemiyorsun. Zayıfsın, sonra kabadayılık yapmaya kalkıyorsun. Retorik içine giriyorsun. Bunlar bizim için boş şeyler. Biz kendi tedbirlerimizi alacağımızı daha önce ilan ettik. O tedbirleri de alacağız” dedi.