AKP’ nin Suriye Politikası İFLAS ETTİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, MYK toplantısının ardından açıklama yaptı.

Anayasa değişiklik teklifiyle ilgili konuşan Böke, “Devrimle kurulmuş olan Cumhuriyeti yok etme teklifidir; bu açıkça bir rejim değişikliğidir. Devrimle kurulan Cumhuriyeti yok edeceğini sananlara bir çağrımız var: Karşınızda canla, başla Cumhuriyete sahip çıkacak milyonları bulacaksınız. Bugün olduğu gibi bundan sonra da Meclis’te mücadele etmeye devam edeceğiz. Gerekirse meydanlarda, gerekirse sandıkta devam edeceğiz bu mücadeleyi kazanana kadar.” dedi.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi’nin öldürülmesiyle ilgili ise Böke, şunları söyledi: Diplomatlarını ASALA terör örgütüne kurban vermiş bir ülke olarak Rusya’nın ve Rus halkının acısını derinden hissediyor ve paylaşıyoruz. Suikaste dair yaşananlar bir utanç zinciri barındırıyorlar. Türkiye kendi ülkesinde kendine emanet edilmiş bir diplomatı koruyamadı. Büyükelçi’nin katili bir polis. katilin canlı ele geçirilmesi mümkünken böyle yapılmadı. Soruşturmayı Türkiye’nin sağlıklı yürütebileceğine dair dahi bir güven oluşmuş değil. Rusya kendi ekibini gönderdi. Ortaya çıkan bu utanç zincirinin tek bir sorumlusu var AKP.

AKP’nin Suriye politikasının iflası dün resmileşti. Dün Rusya, İran, Türkiye arasında imzalanan anlaşma bölge halkları Suriye ve dünya için hayırlı olmuştur. Anlaşma AKP’nin yıkıcı mezhepçi Suriye politikasının başarısızlığa uğradığının açık tescilidir. 6 yıldır Suriye’de rejimi değiştirmeyi hedeflemiş olan AKP siyaseti bugün itibariyle Suriye rejimini ayakta tutmaya söz veren bir konuma gelmiştir. Madem bizim 6 yıl önce söylediğimiz bu değişiklik yapılacaktı neden Türkiye’nin son 6 senesini, kısıtlı kaynaklarını, uluslar arası saygınlığını, bölgedeki lider ülke olma iddiasını heba ettiniz? Ne uğruna?

Türkiye Cumhuriyeti’nin hak ettiği gücü, ve esasında var olan potansiyelini diplomatik masalara taşıyabildiği bir Türkiye hayal ediyoruz. Büyükelçilerin öldürülmediği, öldürüldüğü zaman telaşla açıklama yapılması gerekmeyen bir Türkiye hayal ediyoruz. Bu ortaya çıkmış olan tablodan Türkiye’nin gücünü eksik gösterecek hiç bir yorumun yapılmasını doğru bulmayız. Ortaya çıkmış olan tablonun sorumlusu AKP’dir.