”OHAL İNCELEME KOMİSYONU’NA GEREK KALMADI MI?”

CHP MİLLETVEKİLİ SARIHAN:
“AKPM OYLAMASI SONUÇLANDIĞINA GÖRE, OHAL İNCELEME KOMİSYONU’NA GEREK KALMADI MI?”

CHP milletvekili Şenal Sarıhan, 685 sayılı KHK ile yürürlüğe giren ve bir ay içinde kurulacağı duyurulan Olağanüstü Hal İnceleme Komisyonu aradan geçen 3 ayı aşkın bir süreye rağmen hala kurulmadığını sordu.

Sarıhan, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin Ocak ayındaki oylamasını geciktirmek ve Avrupa’dan gelen eleştirileri bastırmak amacıyla son anda 685 sayılı KHK’ya eklendiği iddia edilen Olağanüstü Hal İnceleme Komisyonu kurulması hükmünün, AKPM’nin Türkiye aleyhine karara varmasından nasıl etkileneceğini sordu. Sarıhan önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre, OHAL döneminde ortaya çıkan mağduriyetlere Avrupa’dan gelen eleştirilere yönelik “mağdurlar için etkili bir iç hukuk yolu” olduğu ifade edilerek kurulacağı duyurulan Komisyon’un, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM)’nin Ocak ayında Türkiye hakkında yapacağı oylamayı ertelemek için son anda geliştirilen bir formül olduğu öne sürülmüştü. Hükümet’in son anda 686 sayılı KHK’ya eklediği Komisyon kararı ile AKPM’nin Ocak ayında yapacağı oylamayı ertelediği basına yansıyan bilgiler arasında yer aldı. Önceki gün yapılan AKPM oylamasında ise Türkiye’nin 2018 yılına dek yeniden denetim sürecine alınması sonucuna varıldı. Bu sonuç Komisyon’un kurulmasına nasıl etki edecektir? AKPM oylaması neticelendiğine göre artık Komisyon’a ihtiyaç kalmamış mıdır?”

AKPM oylamasının sonucunun kamuoyunda “Evrensel hukuk ve insan hakları değerlerinden uzaklaşmak, bu konuda altına imza atılan anlaşmaların yaptırımlarından kurtulmak” olarak değerlendirildiğinin ve endişelere yol açtığının altını çizen Sarıhan, Komisyon’u hayata geçirme fikrinden vaz mı geçildiğini sordu.

“HÜKÜMETİN KENDİ ÇIKARDIĞI KHK’YA UYMAMASI SUÇ DEĞİL MİDİR?”

Hükümetin kendi çıkardığı KHK’da yer alan OHAL İnceleme Komisyon’un kurulmasına dair hükümlere uyulmamasının “suç” teşkil edip etmediğini de soran Sarıhan, “Yayımlandığı tarihte yürürlüğe girmesi” hükme bağlanan 685 sayılı KHK’ya göre bir ay içinde kurulması öngörülen Komisyon’un kurulmaması aynı zamanda söz konusu KHK’ya da uyulmadığı sonucunu doğurmaktadır. KHK’ya uymayarak Komisyon’un kurulması önündeki tespit ettiğiniz engeller nelerdir? Bu konudaki sorumlulara yönelik idari veya hukuki bir işlem söz konusu mudur? Hükümetin kendi çıkardığı KHK’ya uymamasının hukuki anlamı nedir? KHK’nın uygulanmaması suç değil midir?” ifadelerini kullandı.

“KHK MAĞDURLARI SORUNUNU NASIL ÇÖZECEKSİNİZ?”

Sarıhan, KHK’lar nedeniyle haksız bir şekilde işinden edilen on binlerce kişinin, mağduriyetlerinin bu süre zarfında devam ettiğine dikkat çekerek “ Mağduriyetlerin maddi – manevi tanzimi için başka düzenleme düşünülmüş müdür?” diye sordu.