1 Mayıs’ ta renkli görüntüler

İstanbul’daki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları Bakırköy Halk Pazarı’nda başladı. Yoğunluk nedeniyle bir saat geç başlayan programda, katılımcıların alandaki yerini almasının ardından 1 Mayıs 1977’de Taksim Meydanı’nda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra Berktay Akyıldız şefliğindeki DİSK Korosu tarafından çeşitli türküler “1 Mayıs Marşı” ve “Enternasyonal Marşı” seslendirildi.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB başkanları, kutlamaların yapılacağı Bakırköy Halk Pazarı’na birlikte giriş yaptı.

Miting alanına, DİSK Genel Başkan Kani Beko, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Başkanı Emin Koramaz ve TTB Başkanı Prof. Dr. Raşit Türkel birlikte yürüdü.
DİSK Genel Başkanı Kani Beko, kıdem tazminatının yük değil, işçilerin hakkı olduğunu belirterek, “Kıdem tazminatı, işten çıkarılan işçinin evine götürdüğü ekmektir. Kıdem tazminatı, işçinin iş güvencesidir.” dedi.Beko, işçilerin kendilerine verilen sözleri unutmadığını, 1 Kasım 2015 seçimlerinden önce taşeronlara kadro sözü verildiğine işaret ederek, “Buradan bir daha sesleniyorum; görmeyen gözler görsün, duymayan kulaklar duysun, taşeron işçi kardeşlerimiz kadro alıncaya kadar bedeli ne olursa olsun mücadelemiz devam edecek.” ifadelerini kullandı. “Kiralık işçi” konusuna ilişkin görüşlerini de dile getiren Beko, “Köleliğe teslim olmayan işçiler kazanacak, köle satan tüccarlar kaybedecek.” dedi. Beko, Türkiye’de her 5 işçiden 3’ünün işsiz olduğunu, “işsizlik rekoru” kırılarak tarihe geçildiğini belirterek “Buradan ülkeyi yönetenlere sesleniyorum; OHAL ilan edip KHK’larla yüz binlerce kamu emekçisini ihraç ettiler. Mahkeme kararı olmadan 85 belediyede bugün kayyum var. Dolayısıyla kayyum, bin 500’ün üzerindeki işçi arkadaşlarımızı işten attılar. Bunların gidebilecek bir mahkemeleri bile yok.” diye konuştu.