Emeklilik yaşı yükseltilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilik yaşını yükselteceklerini açıkladı.

Kanal 7’de yayınlanan ‘Başkent Kulisi’ programına katılan Bakan Müezzinoğlu, bakanlığının kıdem tazminatına ilişkin çalışmasının bugün bakanlar kuruluna sunulacağını açıkladı.

Müezzinoğlu, taşeron işçilere kadro çalışmasına ilişkin hükümetin bir çalışma takvimi belirlemediğini, takvim hazırlandığında ilgili bakanlıkların konu üzerinde çalışacağını belirtti.

Emeklilik yaşına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Müezzinoğlu, 2036’ya kadar yaş sınırını yükselteceklerini açıkladı: “Gelişmiş ülkeler, gayri safi milli geliri 20-30 bin avro veya dolar olan ülkelerde ortalama emekli yaşı 72, biz de daha yeni 52 oldu. Gelişmiş ülkeler emeklisine ortalama 17 yıl maaş öderken biz emeklilerimize ortalama 27 yıl maaş ödüyoruz. Bu sistemin sürdürülebilirliği yok. Bu sistemi ancak gençlerden alarak, ülkenin büyümesinden, dünyayla rekabetinden alarak sürdürebiliriz. Bu doğru değil. 65’ten önce emeklilik olan tek bir ülke bulamazlar. Biz de 2036’da kadınları 58’e, erkekleri de 60’a taşımaya çalışıyoruz emeklilik yaşında. Yaşa takılma durumunda, herkesin hedef yaşa konsantre olması lazım.”