Bunlar da Ankara’ nın Dalgıç itfaiyecileri….

İTFAİYE DAİRE BAŞKANI SİPAHİ:
“TÜRKİYE’DEKİ İTFAİYE TEŞKİLATLARI ARASINDA BİR İLK OLARAK
1997 YILINDA KURULAN ‘SU ALTI ARAMA KURTARMA’ EKİBİMİZ, YEREL YÖNETİMLER İÇİN MODEL OLDU”
“TEMEL DALIŞ BECERİLERİ, DALIŞTA SEVİYE YÜKSELTME, SU ALTI NAVİGASYON, SU ALTI ARAMA KURTARMA TEKNİKLERİ GİBİ KONULARDA SÜREKLİ EĞİTİM ALAN DALGIÇLARIMIZ, HER AN GÖREVE HAZIR”
“ARKADAŞLARIMIZIN YAPTIĞI BAŞARILI İŞLER KADAR EĞİTTİKLERİ EKİPLERİN BAŞARILI OPERASYONLARI DA BİZLERE GURUR VERİYOR”

dalgic.jpgAnkara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Su Altı Arama Kurtarma ekibi, yaz-kış demeden gerçekleştirdiği eğitimlerle her an göreve hazır. Türkiye’ye örnek olan kurtarma ekibi, kendi su altı arama kurtarma ekiplerini kuran yerel yönetimlere de destek oluyor.
Büyükşehir Belediyesi Su Altı Arama Kurtarma ekibine, çalışmaları için tesis imkanı sağlayan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Didim’deki Polis Eğitim Merkezi’nde düzenlenen son dönem kampına, Ankara’nın yanı sıra Malatya, Eskişehir ve Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin su altı arama kurtarma ekipleri katıldı. 10 günlük eğitim programında; Emniyet Özel Harekat Müdürlüğü’nden 5, Ankara İtfaiyesi’nden 9, Malatya İtfaiyesi’nden 7, Eskişehir İtfaiyesi’nden 6 ve Aydın İtfaiyesi’nden 6 su altı arama kurtarma uzmanı bulundu. Eğitim süresince; temel dalış becerileri, dalışta seviye yükseltme, su altı navigasyon, su altı arama kurtarma teknikleri ve becerileri teorik ve uygulamalı olarak defalarca tekrarlandı.
Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nca, Türkiye’deki itfaiye teşkilatları arasında bir ilk olarak 1997 yılında kurulan “Su Altı Arama Kurtarma” ekibinin deniz, göl, gölet, barajlardaki başarılı çalışmalarıyla model olduğuna dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi,
Ankara İtfaiyesi dalgıçlarının, su altında en zor görevleri başarıyla gerçekleştiren birer balık adam ve arama kurtarma uzmanı olma özelliklerinin yanı sıra yeni balık adamların yetiştirilmesinde de başarılı birer eğitmen olarak görev yaptıklarını söyledi.
Celil Sipahi, “Arkadaşlarımızın yaptığı başarılı işler kadar, eğittikleri ekiplerin başarılı operasyonları da bizlere gurur veriyor” dedi.