GÜVENLİK TEDBİRLERİ OLAĞANÜSTÜ

Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen ve iki gün sürecek olan G20 Lider Zirvesi başladı. Liderler aile fotoğrafı çekilmesinin ardından birinci çalışma oturumuna geçti. Oturumda Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’la ikili bir görüşme yaptı.

G20 Zirvesi’nin Dönem Başkanı ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, zirvenin düzenlendiği Hamburg Fuar Kongre Merkezi’nde konuklarını karşıladı.

Karşılamanın ardından G20 liderleri, “Terörle Mücadele” temalı toplantıda bir araya geldi.
Yaklaşık 2 saat sürecek toplantının ardından liderler aile fotoğrafı çektirdi.
Toplantı “Küresel Büyüme ve Ticaret” başlıklı birinci çalışma oturumu ile devam ediyor.
ERDOĞAN-TRUMP GÖRÜŞMESİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantıda ABD Başkanı Donald Trump’la görüştü. Erdoğan’ın yanında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bulunuyordu. İkilinin sohbeti objektiflere yansıdı. Almanya’nın Hamburg kentinde bugün başlayan G20 zirvesine katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kaldığı otelden çıkıp zirvenin yapılacağı alana giderken, inşaat vincinin üzerinde duran şüpheli bir şahıs, Alman polisini harekete geçirdi. Erdoğan’ın konvoyu, güvenlik gerekçesiyle 10 dakika bekletildi.

GÜVENLİK TEDBİRLERİ OLAĞANÜSTÜ

Zirve öncesinde şehirde geniş güvenlik önlemleri alındı. Şehir merkezinde birçok cadde trafiğe kapatılırken, bazı noktalarda ise toplu ulaşımda aksaklıklar yaşanıyor.

Zirvenin düzenleneceği Hamburg Fuar Merkezi çevresinde kuş uçurtmayan güvenlik güçlerine, polis helikopteri de havadan destek veriyor.
İçeride liderlerin toplantısı devam ederken dışarıda da protestolar devam ediyor.
Hamburg polisinden yapılan açıklamada, bu sabah, araçların, kurulan barikatların ve çöp bidonlarının yakıldığı belirtildi.
Almanya’da kaldığı otelden ayrıldığı sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konvoyu durduruldu. Alman güvenlik güçleri vincin tepesinde duran adamı yakalayıp aşağıya indirdi. Güvenlik güçleri, vincin üzerinde şüpheli bir şahıs gördükleri gerekçesiyle Erdoğan’ın konvoyunu durdurduklarını açıkladı.

Alman polis ekiplerine keskin nişancılar ve helikopterler de eşlik etti. Polisler, şüpheliyi aşağıya indirdikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konvoyu zirvenin yapılacağı alana gitti.

Öte yandan, şüphelinin üzerinde herhangi bir silahın olmadığı belirtildi. Kelepçelenerek karakola götürülen şahsın telefonuyla fotoğraf çekmek isteyen meraklı biri olduğu tahmin ediliyor. Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi.