Hadi Çinliler Türkiye’ye…

Hadi Çinliler Türkiye’ye…

Necdet SİVASLI

Zaman zaman Çinli turistlerden söz ediyoruz. AB’den ve Rusya’dan gelen turistlerin azalmasından sonra “Çin’den gelenlerle bu açığı kapatabiliriz” açıklamaları ile çalışmalar başlatıldığını da biliyoruz. Ancak, şu ana kadar bu alanda yapılan çalışmaların olumlu bir sonuç vermediğini de görmekteyiz.
Çin’den dünyaya 122 milyon turist gidiyor. 110 milyar dolar harcanıyor. Türkiye’ye gelenlerin sayısı 300 binlerden 160 binlere gerilemiş durumda. Biz, daha fazla Çinli turist beklerken, rakamlardaki düşüş bu pazardan da gerektiği gibi faydalanamadığımızı gösteriyor.
Hâlbuki ilk hedefte beklenen Çinli turist sayısı 1 milyondu.
Demek ki, beklemekle turist gelmiyor.
Bunun iki nedeninin var olduğunu söyleyebiliriz:
Birincisi Çin’de tanıtımımızı tam olarak yapamıyoruz. Bu konuda çok büyük eksikliklerimiz var. Çinliler Türkiye’yi tanımıyor. Bunu Çinli sektör temsilcileri de söylüyorlar. “Kendinizi tanıtamıyorsunuz” diyorlar.
İkincisi, güvenlik meselesidir. Türkiye’yi tanıyan bilenler Türkiye’de güvenliğin olmadığı gerekçesi ile frene basıyorlar. Özellikle yanı başımızdaki Yunanistan’ı tercih ediyorlar. 2016 yılında Yunanistan’a giden Çinli turist sayısının 2 milyonu geçtiği istatistiklerde yer alıyor.
Kaldı ki, Çinli turistler çılgınca alış-veriş yapıp çok para harcayan turist sınıfı içinde de yerlerini alıyorlar.
Bu olumsuzluklar karşısında “pes” mi edeceğiz?
2018 yılında yani gelecek yıl “Çin’de Türkiye Turizm Yılı”olarak kutlanacak. Bu çok önemli bir fırsattır ve iyi değerlendirildiğinde beklenmekte olan 1 milyon Çinli turistin Türkiye’ye gelmesi de gerçekleştirilebilir.
Şimdi sektör temsilcileri çiçeği burnundaki Kültür ve Turizm Bakanlığı görevine yeni gelen Numan Kurtulmuş’a Türkiye’nin turizmde Çin hedefine yönelmesini önererek “Türkiye’nin 1 milyon Çinli turist talebi doğru bir politika ile gerçek olabilir” diyor.
Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır “Çin’le iş yapmak için ülke olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere tüm sektör kuruluşları ortak çalışmalar yapmalı. Şu anda hiçbir faaliyetimiz yok” diyor.
O halde beklemekle bu işi çözmek mümkün olabilir mi?
(TÜROB) Çin turizm pazarını inceleyen bir araştırma yapmış. Bu araştırmanın sonucunda çıkan tabloyu şöyle yansıtıyor:
1- 2016 yılında yurtdışına çıkan turistlerin yüzde 56’sı kadın, yüzde 44’ü erkeklerden oluştu.
2- Vize kolaylığı turist sayısını etkiliyor. Vietnam, Filipinler, BAE, Sri Lanka, Japonya, Singapur, Tayland, son zamanlarda Avrupa, İngiltere ve Kanada’nın vize kolaylığı getirmesi bu sayıları arttırıyor.
3- Grup turları popüler, ancak bireysel ve kişiye özel turlar hızla yükseliyor. Günlük şehir turları, tarih, kültür ve alışveriş turları yanında son dönemde ağır hava kirliliği sebebiyle temiz hava, plaj, temiz deniz turlarına ilgi arttı.
4- Okulların tatil olduğu dönemlerde aile turlarında yoğun artış görülüyor. Sanat ve kültür turları da yükseliyor. Zengin Çinliler alternatif tıp, sağlık turları ve estetik operasyonlar için yurtdışına çıkıyor
Bu pazarın geliştirilmesi için bazı öneriler ise şöyle:
5- Medyanın daha aktif kullanımı,
6- Moskova’da düzenlenen Türk Alışveriş Festivali’nin benzerlerinin Çin’de de organize edilmesi,
7- Ayrıca dizi ve film sektörü de önemli. 2015 senesinde “Sister over flower” programının Türkiye’ye gelmesi bir ivme kazandırdı.
Çin pazarı ile ilgili yazmayı sürdüreceğiz.
necdetbuluz@gmail.com
www.facebook.com/necdet.buluz