” ADALET YÜRÜYÜŞÜNE SALDIRI PLANLAYAN 6 DEAŞ ÜYESİ YAKALANDI ”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara yakın ülkücülerin İstanbul’a yakın bir noktada Adalet Yürüyüşü’ne saldırabileceklerine dair duyum aldıklarını açıkladı.
BUGÜN DE ADALET YÜRÜYÜŞÜNE SALDIRI DÜZENLEYECĞİ İDDİA EDİLEN 6 DEAŞ ÜYESİNİN YAKALANDIĞI AÇIKLANDI.
CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, Adalet Yürüyüşü’ne yönelik saldırı hazırlığı yaparken yakalandığı belirtilen DEAŞ’lılarla ilgili açıklama yaptı.

Tezcan şunları söyledi:

“Bir şeye dikkat çekme ihtiyacı duyuyorum. Devleti yönetenler sözlerine dikkat etmek zorundalar. Başbakan, başbakan yardımcısı gibi kişilerin bu yürüyüşü terörle ilişkilendirmeye çalışmaları, tamamen masum bir eylemi terör eylemi ile irtibatlandırmaya çalışılan sözleri provokasyon yapmak isteyenleri cesaretlendiren sözlerdir. Bildiğim şu buraya özle bir operasyon değil. Rutin terör operasyonları çerçevesinde bir çalışma. Rutin operasyonların bir parçası olarak açıklama yapıldı.”

DUYUMLAR GÜÇLENDİ

Bugün 21’inci gününe giren Adalet Yürüyüşü’ne provokasyon gerçekleştirilebileceğine dair duyum aldıklarını belirten Kılıçdaroğlu, yürüyüşe katılanlardan dikkatli olmalarını istemişti.

Hürriyet yazarı Murat Yetkin’e aldıkları duyumların detayını anlatan Kılıçdaroğlu, “Ülkücüler içinden hükümete yakın bir grup bu amaçla kullanılacak. İstanbul’a yaklaşılan bir noktada üzerimize saldırtacaklar. Polisin bu saldırıyı önleyeceğini bekleriz. Görünüşte saldırıyı hükümet yaptırmamış, bizim Adalet Yürüyüşünden tahrik olmuş bir grup yapmış olacak. Bu da hükümetin eline yürüyüşümüzü İstanbul’a ulaşmadan “toplum kutuplaştı, kamu düzeni tehdit altında” diyerek Olağanüstü Hal gerekçesiyle yasaklama bahanesi verecek” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, önceki gün Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un da bunu ima ettiğini belirterek, “İstanbul girişinde provokasyonlara karşı dikkatli olmamızı uyararak bunu bir şekilde söyledi” dedi.

‘Bir ay önce deselerdi itiraz ederdim’

Yürüyüşle birlikte ‘adalet’ duygusunun toplumun birçok kesimine sirayet ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, her kesimde şaşkınlık yaratan, kendisinin 69 yaşında böyle bir performansı nasıl gösterdiği sorusunu da şöyle yanıtladı: “Bana bir ay önce ‘Ankara ile İstanbul arasında yürüyüş yapar mısın?’ deselerdi itiraz ederdim. ‘Siz aklınızı peynir ekmekle mi yediniz, 450 km yürünür mü?’ diye. Ama Türkiye’de yaşadığımız olaylar bu yürüyüşe ortam hazırladı. Gerçekten kararlıyım. Bir davaya inanıyorsanız sizin ruhunuz, manevi ikliminiz buna hazır hale geliyor ve önünüzde hiçbir engel olmadığını görüyorsunuz.”