Stüdyo tipi dairelere son

Bugünden itibaren bazı önemli düzenlemeler hayata geçiyor. Düzenlemeler konuttan mobil telefona kadar tüketiciyi yakından ilgilendiren başlıklar içeriyor.

1 Temmuz 2017 Cumartesi günü itibarıyla konuttan araç kiralamaya, internet aboneliğinden SMS ücretlerine kadar bazı önemli düzenlemeler hayata geçiyor.

Hayata geçecek düzenlemelerin başında yeni imar yönetmeliği geliyor.

Yeni yönetmelikle 1+0 olarak nitelendirilen stüdyo daireler artık yapılamayacak. En küçük daire 28 metrekare ve 1 oda 1 salondan oluşacak.

Yeni yönetmelikle bina istenen renge de boyanamayacak.

Belediyeler, mahalin ve çevrenin özelliklerine göre yapılar arasında uyum sağlamak, güzel bir görünüm elde etmek amacıyla dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini ve rengini tayin edebilecek. Bitmiş yapılar için de söz konusu yetki kullanılabilecek.

Artık konutlarda ve motorlu araçlarda günübirlik kiralamalar için banka kullanma şartı da hayata geçiyor.

Kira bedeli ne olursa olsun tahsilatlar banka ve benzeri aracı kurumlar vasıtasıyla kredi kartı, banka kartı, havale, EFT gibi yollarla tahsil edilecek. Banka kullanmayanlara 350 lira ile 1400 liradan az olmamak üzere işlem bedelinin yüzde 5’i kadar ceza kesilecek.

İnternette zorla abonelik de kalkıyor.

Web, WAP, SMS gibi “katma değerli servisler” için bundan sonra ücret ve hizmetin kapsamına ilişkin aboneden onay alınacak. Tüketici mağduriyetlerinin çözümünde hizmet ücretinin tahsilatina aracılık eden işletmeci sorumlu olacak.