Pakistan Mango Festivali 2017….

akistan Ankara Büyükelçisi Sohail Mahmood,
Hindistan’a yine büyükelçi olarak atandı…..

Pakistan Mango Festivali 2017….

Haber:Halim UTLU
200 milyondan fazla nüfusu ile Asya’nın yükselen önemli yıldızlarından dost,müttefik ve kadim ülkelerinden Pakistan’ın bağımsızlığının ve Pakistan-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 70. yılı, 2.8.2017 tarihinde düzenlenen “Pakistan Mango ve Yemekleri Festivali” ile kutlandı.Festival,aynı zamanda bir veda yemeği olarak değerlendirildi.Pakistan Büyükelçisi Sohail Mahmood,Hindistan’a yine büyükelçi olarak atandığından,önümüzdeki günlerde ülkemizden ayrılacak.
Lezzet ve aroması tadılarak test edildi
Bazı siyasi kişiler, yiyecek ve içecek endüstrisi temsilcileri, meyve ithalatçıları, diplomatlar ve medya temsilcilerinin davetli olduğu ve Pakistan mangolarını Türkiye’de daha popüler yapmak ve Türk pazarında bulunmalarını sağlamak amacına da yönelik “Pakistan Mango ve Yemekleri Festivali”nde,
Pakistan mangolarının lezzet ve aroması tadılarak test edildi.
Mango Festivali’nde, Pakistan’dan getirilen taze mangolardan yapılan tatlı, tart, pudding, sufle,mus,
dondurma, pudding, mango salatası, milk-shake, mangolu lassi ve mangolu kek gibi mango lezzetleri yer aldı Pakistan’ın meşhur Basmati Pirincinden yapılan Biryani’nin yanı sıra, Pakistan yemekleri de sunuldu.
Mahmood,mango üretimindePakistan dünyada 5.
Yıllık 1.8 milyon tonluk üretimiyle Pakistan’ın dünyadaki 5. büyük mango üreticisi ve 6. büyük mango ihracatçısı olduğunu ve 57 ülkeye mango ihraç ettiğini söyleyen Pakistan Büyükelçisi Sohail Mahmood,”Birçok mangosever inanır ki, Pakistan mangolarının tadı dünyada birincidir.110 çeşitten fazla yüksek kalitede Pakistan mangosu üretilir. Bunlara Sindhri, Anwar Retaul, Lungra, Malda, Dusehri, Fajri, Chaunsa ve diğerleri dahildir.Chaunsa, en popular çeşididir ve biz bugün size Beyaz Chaunsa sunuyoruz,” dedi.
Ali Şahin“İki devlet,tek millet”
Mahmood,Pakistan mangolarının ve mangodan yapılan ürünlerin tadına bakan davetlilerin, kalite ve tatta edindikleri deneyimleri paylaşacağını ve mangoyu Türkiye’deki tüketicilere ve ithalatçılara tanıtmaya yardımcı olacağını umduğunu ifade etti.
Türkiye AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin konuşmasında, herkesi “Meyvelerin kralı mangoyu” tatmak ve Pakistan halkının olağanüstü misafirperverliğinin keyfini çıkarmak için Pakistan’ı ziyaret etmeye davet etti. İki ülke arasındaki derin köklü kardeşlik bağları hakkında bilgi veren ve deneyimlerini paylaşan Bakan Şahin, Pakistan ve Türkiye’yi “İki devlet,tek millet” olarak nitelendirdi.
Milletvekili Kayatürk, Pakistan “En iyi dost”4 MP Burhan Kayaturk addressing
Son konuşmayı yapan ve Pakistan’da 20 yıl kadar mühendis olarak çalışan Pakistan uzmanı ve
Pakistan-Türkiye Kültür Derneğinin Başkanı ve Van Milletvekili Burhan Kayatürk de, Lahor’daki öğrencilik günlerinden bahsetti ve Pakistan’ın “En iyi dost” olduğunu anlattı.
Pakistan mangolarının dünyanın en iyi meyvesi olduğunu belirten Kayatürk, gıda şirketleri tarafından Pakistan mangolarını Türk pazarına getirmek için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğine dikkat çekti.
Festivale katılan davetliler, bol bol mango yerken, mangonun neden Türkiye’de pazarlanamadığını merak ederek, Büyükelçi Sohail Mahmood’tan bilgi aldı.Alınan son bilgilere göre, mango
önümüzdeki aylarda ülkemizde de, manav ve süpermarketlerde pazarlanmaya başlanacak…