indirnato

NATO dan Türkiye ÖZÜRÜ

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, hedef skandalı nedeniyle Türkiye’den özür diledi. Açıklamada Atatürk fotoğrafını düşmanlar arasına ekleyen Norveçli teknisyene değinilmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan adına sahte hesap açan Türkiye kökenli olduğu iddia edilen Norveçli subaydan bahsedilmemesi dikkat çekti.

NATO Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün duyurduğu skandal olaya ilişkin Türkiye’den özür diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk fotoğrafı ve kendisinin isminin hedefe konduğunu söylemişti. NATO, olaya karışan Türkiye kökenli Norveçli bir subay ile bir teknisyenin görevden uzaklaştırıldığını duyurmuş, Norveç’teki Ortak Harp Merkezi Komutanlığı konuya ilişkin özür mektubu yayınlamıştı.

Genel Sekreter Stoltenberg de Hürriyet’in ulaştığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“NATO’nun Norveç’teki Stavanger’de geçenlerde tamamladığı Ortak Savaş Merkezi tatbikatında yaşanan bir ihlalle (offense) ilgili bilgilendirildim. Bu ihlal nedeniyle özür dilerim. Bu bir şahsın eylemlerinin sonucudur ve NATO’nun görüşlerini yansıtmamaktadır. Bu şahıs Ortak Savaş Merkezi tarafından derhal tatbikattan alınmıştır ve soruşturma sürmektedir. Bu sivil şahsı Norveç görevlendirmiştir ve NATO çalışanı değildir. Disiplin cezasına Norveç yetkilileri karar verecektir. NATO bu konuda Norveç yetkilileriyle temas halindedir. Türkiye ittifakın güvenliği için önemli katkılarda bulunan değerli bir NATO müttefikidir.”

Stoltenberg’in bu açıklamada Atatürk heykelini düşman liderler biyografisi içine ekleyen teknisyene değinmesi, ancak Türkiye’nin tepkisini çeken bir diğer olay olan Cumhurbaşkanı Erdoğan adına sahte hesap açan Norveç subayını es geçmesi dikkat çekti. Bu subayın Türkiye kökenli bir Kürt olduğu yönünde iddialar bulunsa da NATO kaynakları bu iddiaları teyit etmedi.

NATO’dan hedef skandalı için ilk açıklama
Üst düzey NATO yetkilisinin verdiği bilgiye göre, Norveç’te 8-17 Kasım tarihleri arasında yapılan tatbikatın masa başında düzenlenen simülasyonları sırasında iki olay yaşandı.

Norveç’teki Ortak Harp Merkezi’nde (JWC), bir tatbikat sırasında bir Norveç subayı “düşman liderler biyografisi’ hazırladı. Hazırlığı yapan teknisyen Atatürk heykelini bu biyografilerden birine yerleştirdi.

Skandalın ardından bilgisine başvurulan teknisyen, sosyal medyadaki araştırma sonrasında Atatürk heykelini “yanlışlıkla” yerleştirdiğini iddia etti. Simülasyona katılan Türk ekibin müdahalesi sonrasında Atatürk heykeli düşman liderler biyografisinden kaldırıldı. Skandala neden olan teknisyen ise heykelin Atatürk’e ait olduğunu bilmediğini savunarak özür diledi.

NATO yetkilisinden alınan bilgiye göre, diğer olayda Norveç Silahlı Kuvvetlerine bağlı bir sivil personel Hollanda’daki karargahta simülasyon çerçevesinde kullanılan sanal bir sohbet mecrasında “Recep Tayyip Erdoğan” adlı sahte hesap açtı. Norveç ordusuna bağlı personel, sahte hesapla, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın simülasyonda “düşman ülke liderleriyle” yakın ilişki kurduğu ve iş birliği yaptığı mesajını verdi. NATO’nun Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki Türk subayların tespiti sonrasında sahte hesap açan kişinin Türkiye kökenli bir Norveç subayı olduğu ortaya çıktı. Olayın ortaya çıkması üzerine, söz konusu subay ordudan atıldı.Kaynak:Hürriyet.com.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *