,vs_MPqH1H0i1mYWtdlNBZg.jpgTBMM DE KAVGA

BÜTÇE MARATONUNDA GERGİN ANLAR ……

TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında gerginlik yaşandı.TBMM Genel Kurulunda, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in cep telefonu ayaklığı ile yayın yapması ve CHP milletvekillerinin sataşma nedeniyle söz istemesi tartışmalara neden oldu.

CHP milletvekilleri, TBMM Genel Kurulunda 2018 yılı bütçesi üzerinde konuştu. CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, “15 yıldır ülkeyi yöneten AKP’nin aldatılmadığı, kandırılmadığı veyahut sonu hüsranla bitmemiş tek bir politikası var mıdır?” sorusunu yönelterek, yol, köprü gibi altyapı hizmetlerinden bahsetmediğini, bir ülkeye istikamet veren büyük politikalardan söz ettiğini belirtti. Çam, “Mesela Suriye politikası… ‘Bu politika önce Suriye’yi sonra ülkemizi felakete götürür’ diyenlere ‘Esatçı’ dediniz. Ne oldu sonunda? Suriye politikasının yanlış olduğunu siz de kabul ettiniz” ifadesini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in cep telefonu ayaklığı ile konuşmaları yayınlaması üzerine TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Şeker’den ayaklığı kaldırmasını istedi. Aydın, TBMM İçtüzüğü’nde yapılan değişiklikle “Genel Kurulun çalışma düzenini ve huzurunu bozucu döviz, pankart ve benzeri materyal getirmenin yasaklandığını” anımsattı.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu da çıkarılan bazı Kanun Hükmünde Kararname’lerin (KHK) OHAL ile ilgisi olmadığını savunarak, “Siz, içinde bulunduğunuz Türkiye Büyük Millet Meclisinin ciddi bir şekilde milli parlamento olma vasfını ortadan kaldıracak değişiklikler yapıyorsunuz, böyle bir yöneliminiz var” ifadesini kullandı. Bekaroğlu’nun konuşmasının ardından Aydın, CHP İstanbul Milletvekili Şeker’den yeniden cep telefonu ayaklığını kaldırmasını istedi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in kaldırmayacaklarını söylemesi üzerine Aydın, birleşime ara verdi.

Aradan sonra yerinden söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, Meclisin bir çalışma düzeninin olduğunu ve müzakerelerin kamuoyuna nasıl intikal edeceğine ilişkin kamu yayıncılığının söz konusu olduğunu anımsattı. Bostancı, Meclis Başkanlık Divanı’nın konuya ilişkin nihai bir kararla kesin bir şekilde konunun aydınlığa kavuşturulmasının önemli olacağını düşündüklerini aktardı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Mecliste cep telefonu kullanmanın yasak olmadığını belirterek, kendi arkadaşlarının konuşmaları tamamladıktan sonra yayın yapmayacaklarını ve aparatı da kaldıracaklarını ifade etti. Konuşmaların ardından bütçe üzerinde görüşmelere devam edildi. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Halkbank’ın Sayıştay denetimine tabii olduğunu dile getirerek, “Halkbank üzerinden milyarlarca dolarlık sahte ihracat yapılırken, sahte ihraç belgeleri kullanılırken neredeydiniz? Bunu denetlemeyecekseniz, rapora bağlamayacaksanız ne iş yaparsınız?” ifadesini kullandı.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *