avrupa-komisyonunun-turkiye-raporu-aciklik-kazandi-ntv-ozel,j5VKs-B-_UaeSNzw5ky5bg

AB nin Türkiye raporu:OHAL e son vermelisiniz

Avrupa Komisyonu’nun 17 nisan tarihinde yayımlayacağı aday ülkelerle ilgili rapor açıklık kazandı. NTV’ye ulaşan ilerme raporu ile stratejik belgede Avrupa Komisyonu, Türkiye’nin AB’ye aday bir ülke olduğunu teyid ederek müzakerelerin tam üyeliği hedeflediğine vurgu yapıyor.

Raporda, 2017 yılında Türk ekonomisinin ciddi bir büyüme yakaladığı, büyümenin de işsizlik oranı üzerinde olumlu etkisi olduğu belirtildi.
Türkiye’nin 3 buçuk milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaptığına vurgu yapılarak bu konuda AB için stratejik önemde bir görev üstlendiği yazdı.

İlk defa FETÖ bir terör örgütü olarak tanımlandı. Ayrıca Ankara’nın demokratik kurumlarini korumak amacıyla almış olduğu önlemlerin de meşru olduğu ifade edildi.

Temel hak ve özgürlükler alanındaki eksikliklere de dikkat çeken Avrupa komisyonu raporunda, olaganüstü hale son vermenin önemine de vurgu yapıldı.
Rapor, Türkiye ile karşıtlığı ile tanınan Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn tarafından değil, Komisyonun birinci başkan yardımcısı olan Frans Timmerman tarafından sunulacak. Kaynak.NTV

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *