” Bir yol ayrımındayız, Türkiye bu badireden kurtulmalı”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İznik’teki toplantıda konuştu. Kılıçdaroğlu, “Yol ayrımındayız, Türkiye bu badireden kurtulmalı” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İznik’teki toplantıda konuştu. İznik’te yaptığı konuşmada iktidarın tarım politikalarını eleştiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “4 yıl önce ben size gelip deseydim ki ‘Türkiye saman ithal edecek’ siz diyecektiniz ki, ‘Bu Kılıçdaroğlu da amma da söyledi. Saman mı ithal edilir’ diyecektiniz” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle: Az önce konuşurken bir dostumuz dedi ki buradan arsalar aldılar. Ranta teslim etmemek kaydıyla gelip alsınlar. Alabilirler.

Herkesin karnının doyduğu bir Türkiye huzurlu bir Türkiye’dir. Karnımız nasıl doyacak? İki şekilde doyar. Çalışır üretir kazanırız karnımız doyar. Bizim inancımızda da alın teri en değerli kavramdır. Alın teri kadar değerli bir şey yoktur.

Alın teri dökmeden bir köşede oturursunuz. Elinizde viski bardağınız vardır. Paranız vardır. Bu da başka bir kazanma yöntemidir. İşçi yok işveren yok. Krediyi nasıl ödeyeceğim yok.

Türkiye son 16 yılda bu adamlara teslim edildi. Bunu bütün samimiyetimle söylüyorum. Alın teri dökenler bu ülkeden endişe duyuyor. Ama bu adamlar duymuyor. Çünkü dolarları var.

Hepimiz zeytin , buğday ekersek iflas ederiz. Ne ekeceğiz? Bütün gelişmiş ülkeler planlama yapıyor. Herkes ekiyor. Herkes kazanıyor. Bir ülkede planlama varsa, herkes eker, herkes alın döker herkes kazanır.

4 yıl önce ben size gelip deseydim ki ‘Türkiye saman ithal edecek’ siz diyecektiniz ki, ‘Bu Kılıçdaroğlu da amma da söyledi. Saman mı ithal edilir’ diyecektiniz. Ama saman ithal ediyoruz.

Hollanda’nın toprağı Konya’dan küçük. Tarım ithalatı bizim 5 katımız. O planlama yapıyor. Böyle bir düzenleme var mı Türkiye’de?

Tarım niye önemli? Evinize buzdolabı televizyon almayabilirsiniz. Ama günde 3 kez yemek yemek zorundasınız.

İznik’teki çiftçinin rahatsız olduğunu biliyorum.

Bizim büyükşehir belediyelerimizin olduğu yerlerde çiftçiler şikayetçi değil. Çiçek mi alınacak kırsal kesimdeki çiçek üreticileri toplanıyor, kooperatif kurun sizden alalım, diyoruz. Süt üreticileri… Protokol yapılıyor, süt ordan alınıyor, her sabah çocukların kapısına süt bırakılıyor.

Aydın’a gidin sorun besiciler şikayetçiler mi? Kırsaldan şikayet eden, geçinemiyorum diyen çiftçi arkadaşlarımdan istirham ediyorum, Bursa Büyükşehir’e talibiz, verin büyükşehiri göreceksiniz. Bu kırsaldan kente göçü de engelliyor. Büyükşehri alınca 1. yıldan sonra göreceksiniz kırsal kazanacak. Bir insan zarar ediyorsa milli zarardır. Her alanda planlama yapmak lazım.

Elin oğlu önümüzdeki 30 yıl içinde hangi meslekler olacak ona göre yetiştireyim, diyor, biz yarın sabahı öngöremiyoruz. Yönetici olan kişinin örnek olması lazım. Savurgan olursanız olmaz. İsrafa devleti yönetenlerin karşı çıkması lazım. Sizin vergiler nereye gidiyor, bilen var mı? Çocuk doğduğu andan itibaren vergi verir. Su faturasında 5 çeşit vergi vardır. Otobüse binersiniz, su içersiniz, kefen bezi alırsınız, hepsinde vergi vardır.

Bir yol ayrımındayız. Türkiye’nin bu badireden kurtulması lazım. 13 madde açıkladım 11 Ağustos’ta. Türkiye ekonomik krizle karşı karşıya. Benim görevim krizden çıkış yolunu anlatmak…

“Bu coğrafya ranta bırakılırsa hepimiz kaybederiz. Alın teri dökenler gelecekten endişe duyuyor.
Tarım tüm dünyada stratejik sektördür. Bir yol ayrımındayız, Türkiye bu badireden kurtulmalı.”