“TECRÜBELİ OYUNCULARA DA İHTİYAÇ VAR”

A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu bu akşam Rize Yeni Şehir Stadı’nda Bosna-Hersek ile oynayacakları özel karşılaşma öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Tecrübeli oyunculara da ihtiyaç duyduklarını ifade eden Lucescu, “Mehmet Topal, Mahmut gibi oyuncular seslerini duyuran, gençlerin onları dinlediği oyuncular. Bu grubu kurduk ama gençlerin yanına ağabeyler de önemli” diye konuştu

Türkiye A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu ve futbolculardan Mahmut Tekdemir Bosna-Hersek ile oynanacak özel maç öncesi düzenlenen basın toplantısında konuştular.

A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, akademi veya gençleri konuşma meselesine artık değinmediğini kaydederek, “Çünkü şuan ki hedefim rekabetçi, geleceği olan gençleri birlikte çalıştırabileceğimiz, aynı oyun felsefesini sahaya yansıtan ve aynı zamanda Türk milli takımın renklerini seven ve burada oynamak isteyen bir ekip oluşturma hedefindeyim. Bunun için çalışıyorum” ifadesini kullandı.

“BOSNA TAKIMI 5-6 YILDIR BİRBİRLERİYLE OYNAYAN OYUNCULARDAN KURULU”

Bosna-Hersek takımındaki oyuncuların uzun süredir birbirleriyle oynadığını ifade eden Lucescu, şöyle devam etti: “Bakarsanız biz Bosna ile oynayacağız. 5-6 yıldır birbirleriyle oynayan, birbirini tanıyan oyunculardan kurulu bir ekip. Biz ise genç dediğimiz ekibi Mart ayından beri kurmaya başladık. Bu işin üç ayağı var. İlki birbirini anlayan, tamamlayan ve birbirleriyle oynamak isteyen bir grup. Sonra elimizdeki genç oyuncuların anlayabileceği ve sahaya yansıtabileceği oyun felsefesini ve sistemini bulmak. Üçüncü olarak da doğal olarak sonuç.”

“GENÇ OYUNCULARLA SONUÇ ALMAK TÜM ANTRENÖRLERİN HEDEFİDİR”

Genç oyuncuları takip etmeye devam ettiğini anlatan Lucescu, şunları söyledi: “Ben hala gençleri takip ediyorum. Daha başka gençler gelebilir mi ona uğraşıyorum. Çok yeni insanları almak istemiyorum çünkü tekrardan aynı oyun sitiline uydurmaya çalışacaksınız. Doğal olarak bize uyabilecek gençleri halen arıyorum. Bizim en baştaki hedeflerimizin başında oyuna tamamen hükmeden bir oyun sistemini rakiplere karşı sağlayabilecek bir ekip oluşturmak. Sonrasında artık değişik oyun sistemlerini sahaya yansıtma kısmana bakacağız. Biliyorsunuz çok genç bir ekibiz. Yarın belki başka genç oyuncular da oyuna girecek. Türkiye´nin geleceğinin oyuncuları olacak bu çocuklar. Bu genç oyuncularla sonuç almak bütün antrenörlerin hedefidir. 30-32 yaşındaki oyuncularla hedefe ulaşmak farklı, gençlerin hırsı, azmi çok daha farklıdır.”

“TECRÜBELİ OYUNCULARA DA İHTİYAÇ VAR”

Tecrübeli oyunculara da ihtiyaç duyduklarını ifade eden Lucescu, bu konuda şunları dedi: “Onlar gençler arasında bağdır. Mehmet Topal, Mahmut gibi oyuncular seslerini duyuran, gençlerin onları dinlediği oyuncular. Hiçbir oyuncu bırakmıyorum, göndermiyorum. Durum bunu gerektirdi. Bunu yapmamız gerekiyordu. Bu grubu kurduk ama gençlerin yanına ağabeyler de önemli. Burak, Arda, Selçuk, Mehmet Topal, Emre tecrübeli yetenekli oyuncular ama durum bunu gerektiriyor. Başka oyuncular olmayınca doğal olarak bizim geleceğimiz gençlere yönelmek.”