images (5) başakşehir

AKP FUTBOLLA OYNUYOR !

AKP FUTBOLLA OYNUYOR !!

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar HAKVERDİ,
Medipol Başakşehir Futbol Kulübü ile ilgili Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun cevaplaması için erdiğimiz yazılı bir soru önergesi verdi.

”AKP FUTBOLLA OYNUYOR !”diyen Hakverdi ‘nin soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Gençlik Ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Ali Haydar HAKVERDİ
CHP Ankara Milletvekili

Ülkemizde milyonlarca insanın tutku ile takip ettiği, formasını, maç biletini alarak ekonomik anlamda desteklediği futbol kulüplerimiz maalesef milyarlarca lirayı bulan borç yükü altında ezilmektedir. Alt yapıya yeterli kaynağın aktarılmaması, milyon euroluk transferler ve yükselen döviz kuru ile futbolumuzda büyüyen ekonomik kriz sportif başarısızlığı da beraberinde getirmektedir.

Ülkenin en köklü kulüplerinin toplam borcu 10 milyar liraya yaklaşmış durumda. Milyonlarca taraftarı olan yüz yıllık kulüplerimiz icralık duruma gelmişken, taraftarı olmayan boş tribünler önünde oynayan Medipol Başakşehir Futbol Kulübü yaptığı milyonluk transferler ve sponsorluk anlaşmaları ile gündeme gelmektedir. Medipol Başakşehir Futbol Kulübü için kamu kaynaklarının seferber edilmesi bu spora gönül vermiş milyonlarca insanımızı üzdüğü gibi kamu olanaklarının da heba edilmesine sebep olmaktadır. Başakşehir’in birkaç kilometre ötesinde dev bir Olimpiyat Stadyumu atıl durumda beklerken kamu olanakları ile yeni bir stat yapılarak kulübe “hediye” edilmiştir. Yine bir futbolcu transferinin İstanbul Halk Ekmek’in sponsorluğu ile gerçekleştiği iddiası hala futbol severlerin gündemindedir.

Bu çerçevede;

1- Medipol Başakşehir Futbol Kulübü’ne sponsor olan firmalara kamu ihalelerinde ayrıcalık sağlandığı doğru mudur?

2- Medipol Başakşehir Futbol Kulübü’ne sponsor olan firmalar son 5 yılda kamu ihalesi almış mıdır? Almışlarsa bu firmalara verilen kamu ihaleleri nelerdir?

3- Medipol Başakşehir futbol Kulübü’nün bir AKP projesi olarak desteklendiği ve bu durumun hakem atamaları ve kararlarına sirayet ettiği iddiası doğru mudur?

4- Ülkemizde her yaştan taraftarın tutku ile desteklediği, kimi zaman bir öğrencinin okul harçlığı biriktirerek forma aldığı kimi zaman da asgari ücretle geçinen bir kişinin sofrasından kısarak maç bileti adığı düşünüldüğünde boş trübünler önünde oynayan Medipol Başakşehir Futbol kulübünün iktidar partisi ve kamu olanakları ile desteklenmesi spor etiğinine ve kamu vicdanına aykırı değil midir?

5- AKP Genel Başkanı Erdoğan Cumhurbaşkanı sıfatı ile ulusal ve uluslararası alanda sportif başarıları ile öne çıkmış birçok kulübümüz varken her fırsatta özellikle Medipol Başakşehir Kulübüne destek beyanında bulunmaktadır. Medipol Başakşehir Futbol Kulübünün ulusal ve uluslararası arenada sportif başarıları nelerdir?

Ali Haydar HAKVERDİ
Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili
Parti Meclisi Üyesi
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi
Tel: 0312 420 55 74 / 75 Faks: 0312 420 20 96
Adres: TBMM Yeni Hizmet Binası Kat:1 Oda No:C 101 Çankaya/Ankara

www.tbmm.gov.tr

Ek alanı
Yanıtla
Tümünü yanıtla
Yönlendir

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *