Trump ve İsrail in GOLAN TEPELEERİ kurnazlığı …

ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabı üzerinden “52 yıl sonra, ABD’nin İsrail Devleti ve Bölgesel İstikrar için kritik öneme sahip stratejik ve güvenlik açısından önem taşıyan Golan Tepeleri Üzerindeki Egemenliğini tam olarak tanıma zamanı geldi” ifadeleriyle yaptığı paylaşımın ardından, İsrail’in işgalinde bulunan Golan Tepeleri’ne ilişkin tartışma yeniden alevlendi.
PESKOV DAN YANIT
ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan Tepeleri’ni İsrail toprağı olarak tanıma vaktinin geldiğini söylemesine tepki gösteren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bu sözlerin çağrı olarak kalmasını umduklarını belirtti.
AB den TEPKİ
Avrupa Birliği (AB), ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan Tepeleri’ne ilişkin yaptığı açıklamalar üzerine, “Avrupa Birliği, uluslararası hukuka uygun olarak, İsrail’in Haziran 1967’den bu yana işgal ettiği topraklar üzerindeki egemenliğini tanımıyor” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında Trump’ın sözlerini değerlendiren Peskov, “Bu tür çağrılar, Ortadoğu’daki halihazırda gergin olan durumu ciddi şekilde istikrarsızlığa itebilir. Her halükarda, bu tür bir düşünce, Ortadoğu’da çözüm hedeflerine hiçbir şekilde katkı sunmayacak” dedi.