Kadın Muhtarlar_Yerel Eşitlik Eylem Planı Toplantısı

ÇANKAYA’DA KADIN MUHTAR SAYISI ARTTI

ÇANKAYA’DA KADIN MUHTAR SAYISI ARTTI

Çankaya Belediyesinin, kadının sosyal ve ekonomik yaşama katılımı açısından örnek çalışmalara imza attığı ilçede, kadın muhtarların sayısı da arttı. Önceki dönemde 33 olan kadın muhtar sayısı 47’ye çıktı.

Çankaya Belediyesinin toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda örnek çalışmalar yürüttüğü ilçede, kadın muhtarların sayısı arttı. Önceki dönemde 33 olan kadın muhtar sayısının 47’ye çıkmasıyla, 123 mahallesi bulunan ilçede, geçen dönem kadın muhtar oranı yüzde 26.6 iken bu dönemde yüzde 38.2’ye ulaştı.
Erkek adaylarla girdikleri yarışı kazanmanın mutluluğunu yaşayan kadın muhtarlar, vatandaşların sorunlarına çözüm bulmanın, mahallelerine hizmet götürmenin cinsiyeti olamayacağını vurgulayarak, kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren Mustafa Kemal Atatürk’ü büyük bir sevgi ve özlemle andıklarını belirtiyor.
Kadın muhtarlar, 5 yıl boyunca yapacakları çalışmalarla, önümüzdeki yerel seçimlerde kadın muhtar sayısının daha da artacağını vurguluyor.
Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği Başkanı Serpil Erenoğlu da, “Kadınlar, bu seçimlerde büyük şehirlerde olduğu gibi kırsal alanlarda da muhtar seçildi. ‘Kadınsın yapamazsın’ algısı kırıldı. ‘Kadınlara öğretmenlik, hemşirelik yakışır’ denebildiği kadar ‘kadınlara muhtarlık’ yakışır da denmesinin yolu açıldı” diye konuştu. 13450708_10154560748304381_5319686122507421344_n
SELMA ÇETİN 50 YIL MAHALLESİNİN 20 YILLIK MUHTARI
Muhtar babası Şevket Yoldar ın ölümünden sonra 50.YIL Mahallesine muhtar olarak seçilen Selma Çetin 31 Mart ta yapılan seçimlerde de ipi yeniden göğüsleyerek 5. defa muhtar seçildi.
Selma Çetin Çankaya’ nın en çok seçilen kadın muhtarları arasında rekora doğru gidiyor.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *