Sri Lanka katiamında 185 kişi öldü

Sri Lanka’da kilise ve otelleri hedef alan 8 ayrı patlama da 185 kişi hayatını kaybetti. Terör kurbanları arasında iki Türk vatandaşının da olduğu belirlendi.
Ülkede 6’sı eş zamanlı olmak üzere gerçekleşen 8 ayrı saldırıda en az 185 kişinin hayatını kaybettiği, 400’den fazla kişinin de yaralandığı duyurulmuştu.
Sri Lanka’daki otel ve kiliselere yapılan terör saldırılarında iki Türk vatandaşının hayatını kaybettiği bildirildi. Habertürk’e açıklamalarda bulunan Türkiye’nin Kolombo Büyükelçisi Tunca Özçuhadar, hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının Sri Lanka’da bir projede görev yapan iki Türk mühendis olduğunu söyledi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “(Sri Lanka’da) Kilise ve otellerdeki masum insanları hedef alan terör saldırılarını lanetliyorum” dedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Paskalya ayininin yapıldığı bir günde kiliseleri hedef alan bu alçakça saldırı kasıtlı bir provokasyon eylemidir. Bu yönüyle, Yeni Zelanda’da camide ibadet eden Müslümanlara karşı gerçekleştirilen son terör eyleminden bir farkı yoktur.” ifadelerine yer verildi.