avatar-necdet sivaslı .220x220_q85_crop_upscale

Memur ve emekli zamları netleşiyor…

Memur ve emekli zamları

netleşiyor…

Necdet SİVASLI

Ekonomimizdeki sıkıntılar sürerken, gözler şimdi memur ve emeklilerin Temmuz ayında alacağı zamlara çevrildi. Geçinme sıkıntısı içinde olanlar Ocak ayında maaşlarına yansıtılan zam oranlarının birkaç ay içinde eridiğini, sıkıntılarının büyük olduğunu söylüyor.

Soru şu:

En az zam % 5 mi, yoksa daha fazla mı olacak?

Zammın % 5’in üzerinde zam için SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşında yapılacak artışın belli olması için ilk 6 aylık enflasyon verisi beklenecek. Memur ve memur emeklilerinin zam oranı, açıklanan enflasyona göre en az yüzde 5 olacak. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin kesinleşen zam oranı 3 Temmuz’da belli olacak.

Pahalılık ve buna bağlı enflasyon nedeni ile gerek memur, gerekse memur ve işçi emeklileri Temmuz ayı zamlarının daha yüksek olmasını istiyor. “Geçinemiyoruz, mutfaklardaki yangın giderek artıyor” diyenlerin sayısı da giderek artıyor.

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak, bayram ikramiyeleri ne zaman yatacak, emeklilerin ek ödemelerinde ne kadar artış olacak? Bugünlerde sıkça sorulan bu sorulara bugünkü yazımızda yanıt bulacaksınız.

TÜİK tarafından açıklanan nisan enflasyonuyla birlikte, emeklilerin temmuzda maaşlarına en az yüzde 5 zam yapılması bekleniyor. Kesin zam oranları ise 6 aylık enflasyon verilerinin açıklanmasıyla belli olacak.

Yılbaşında enflasyon TÜFE’de yüzde 20.30, ÜFE’de ise yüzde 33.64 olarak açıklanırken, enflasyona bağlı olarak belirlenen memur ve emekli maaşı zamları da bu oranlara göre belirlenmişti.

Buna göre, memur maaşı ve emekli memur aylıkları yüzde 10.7, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları yüzde 10.2 artırıldı. En düşük memur aylığı 3133 TL’den 3512 TL’ye çıktı. SGK ve BAĞ-KUR emeklileri ocakta yüzde 10.19 zam aldı.

Emekli ve memurlar yılbaşından sonra temmuzdaki ikinci zammı beklemeye başladı.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşında yapılacak artışın belli olması için ilk 6 aylık enflasyon verisi beklenirken memur ve memur emeklilerinin zam oranı, açıklanan enflasyona göre en az yüzde 5 olacak. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin kesinleşen zam oranı 3 Temmuz’da belli olacak.

Yüzde 5’lik artışa göre, en düşük memur emeklisi maaşı 118,98 lira artışla 2 bin 379 lira 59 kuruştan 2 bin 498 lira 57 kuruşa yükselecek. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin temmuz zammı da yüzde 5’i bulacak. Bu zam yeterli olur mu, ya da başka formüller bulunur mu bunu da önümüzdeki aylar içinde göreceğiz.

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 5 zam ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4’ü aşarsa aşan kısım kadar fark yansıtılacak. 12 milyonu aşkın emeklinin temmuzda maaşıyla birlikte ek ödeme tutarı da zamlanacak. Oran yüzde 4 – 5’ten yüzde 8’e yükselecek.

Emekliler, 2018’de yasalaşan düzenleme gereği bu yıl iki de ikramiye alacak. Emeklilere bin liralık bayram ikramiyelerinin SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklilerine farklı günlerde yatması bekleniyor. Emekliye bayramdan önce sadece ikramiye değil maaş da ödenecek. Memur emeklisi maaşını 1-5 Haziran’da alıyor.

Ağustos da emekliler için yine ikramiye ayı olacak. Kurban Bayramı 11-14 Ağustos’ta kutlanacak. Arife günü de 10 Ağustos Cumartesi gününe denk geliyor. İkramiyenin de bu tarihten önce, 5-9 Ağustos’ta ödenmesi bekleniyor. Yine bu tarihe kadar emekli olanlar da bin liralık ikramiyeden yararlanabilecek.

İlk ikramiyeden sonra emekli aylığı bağlananlar, 2019’u bin lira ikramiye ile kapatacak. İkramiye ödemelerinin yapılacağı kesin tarih SGK tarafından duyurulacak. Vefat eden sigortalılardan dolayı aylık almakta olan hak sahiplerinin (dul, yetim) bayram ikramiyesi ödemesi hak sahiplerinin hisseleri oranında yapılıyor.

Emekli aylıkları nafaka ve SGK borcu dışında haczedilemiyor. Bayram ikramiyesi için de aynı durum geçerli olacak. Emeklilere yılda iki kez olmak üzere bin TL bayram ikramiyesi verilmesine ilişkin 5510 sayılı kanunun ek 18’inci maddesinde, “Bu madde kapsamında yapılan ödemelerden kesinti yapılamaz ve bu ödemeler haczedilemez” hükmü yer alıyor.

Beklenti şu:

Memur ve emekli maaşlarına en az % 10-15 oranında zam yapılması. Ya da emeklilere seyyanen zam yansıtılması.

Bir de şu var:

Geçen yıl emeklilere bayramlardan önce 1000’er lira verilmişti. Şimdi bu paranın zamlı verilmesi (1200 TL.) isteniliyor. Bugüne kadar bu konuda netleşmiş bir şey yok.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet/buluz

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *