dalaman-yangin5-1024x576

KORKULU BEKLEYİŞ SONA ERDİ

Muğla’nın Dalaman ilçesindeki ormanlık alanda çıkan orman yangını, rüzgarın etkisiyle büyüyünce yakındaki yerleşim yerleri ve seralar boşaltıldı. Yangın, iki eve zarar verirken, Göcek’e doğru ilerlerken,sabaha karşı yangının kontrol altına alınmasıyla korkulu bekleyişte sona erdi.

Dalaman’ın Karaağaç Mahallesi’nin Kötürüm Mevkii’ndeki kızılçam ağaçları bulunan ormanlık bölgede, bugün saat 15.30 sıralarında, henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Bölgeden yükselen dumanları görenler, orman ve itfaiye ekiplerine bildirdi. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü sekiz helikopter, 32 arazöz, iki dozer ve çok sayıda orman işçisi ile havadan ve karadan söndürme çalışmalarına başladı.

Ancak orman yangını rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Karacaağaç Mahallesi’nde başlayan yangın komşu Kayadibi ve Taşlıca mahallelerine de sıçradı. Alevler, Kayadibi Mahallesi sınırları içerisindeki iki eve zarar verdi. Jandarma ve Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan anonslar ile alevlerin tehdit ettiği Kayadibi ve Taşlıca mahallelerindeki evler boşaltıldı. Köylüler, taşıyabildikleri eşyalarını traktörlerine ve kamyonetlerine yükleyerek uzaklaştırdı. Bazı köylüler de ahır ve ağıllarındaki hayvanlarını daha güvenli bir bölgeye götürdü. İzmir, Denizli ve Antalya’dan takviye olarak gönderilen helikopterlerin de gelmesiyle alevlere havadan ve karadan müdahale gün boyunca devam etti.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *