necdet-buluz

Amerika ile ortak iş yapabilmek

Amerika ile ortak iş yapabilmek…

 

Necdet Buluz

 

Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge konusunda Amerika ile başlattığımız işbirliğinde halen çözülemeyen sorunlar var. Sınır boyunca PKK/ YPG’li teröristleri korumakta kararlı olan stratejik ortağımız zaman kazanmaya ve bizi oyalamaya devam ediyor.

Amerika ile iş yapabilmenin sıkıntılarını ve güçlüğünü daha önce gördük. Artık daha dikkatli ve kararlı hareket etmek durumundayız.

İstediklerimiz çok açık:

35 kilometre derinliğinde ve Türkiye’nin kontrolünde bir güvenli bölge oluşumuz şart. Bunun yanında sayıları 110 bine çıkarılan terörist grupların ellerindeki silahların toplanması. Güvenli bölgenin oluşumundan sonra da Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin bu topraklara yerleştirilmesi.

Biz, beka sorunu yaşamak istemiyoruz. Bunun için de yapılması gerekenler var ve biz bunların yapılmasını bekliyoruz. Stratejik ortaklığa da bu yakışır. Bunun dışında ortaya konulacak alternatifler bizi tatmin etmeyeceği gibi beka sorunumuzun da devam etmesi demektir.

Kafalarda soru işaretlerinin var olduğunu her yazımızda vurguluyoruz.

Bir ortak iş yapılacaksa ve bu işte Türkiye’nin güvenliği önemliyse adımların da buna göre atılması gerekiyor. Bunun dışında yapılması için çalışma ortaya konuluyorsa bu işin oyalanma kısmıdır.

Siz bir yandan “terörle birlikte mücadele edeceğiz” sözünü ver, öte yandan terörist gruplara tırlar dolusu silah göndermeye devam et. Bunlar da yetmiyormuş gibi, bu terörist gruplara zarar verilmemesi için Türkiye’nin önünü tıkmaya başla.

Sınırımız boyunca halen terörist gruplar silahlarla terör estiriyor, güvenliğimizi tehdit ediyor. Buna izin verilmemelidir.

Türkiye Fırat’ın doğusu için ABD ile vardığı güvenli bölge anlaşması kapsamında Ortak Hareket Merkezi kurarken, Mardin’in Nusaybin ilçesinin karşısında bulunan Suriye’nin Kamışlı kentinde YPG’li teröristlerin hareketliliği görüntülenmesi işte bu endişelerimizin bir göstergesidir.

Türkiye, Suriye’nin kuzeyindeki PKK/PYD terör örgütüne karşı ABD ile güvenli bölge anlaşmasına varmıştı. Varılan mutabakat kapsamında, ABD ile Ortak Harekât Merkezi’nin kurulması ve güvenli bölgenin Türkiye’nin lehine olmadığına dair tartışmalar sürerken, Mardin’in Nusaybin ilçesinin karşısında bulunan Suriye’nin Kamışlı kentinde YPG’li teröristlerin hareketliliği görüntülendi.

Demek ki stratejik ortağımız PKK/ YPG konusunda oylama taktiği içinde. bulunuyor. Türkiye’nin endişelerine kulak tıkıyor. Biz böyle bir işbirliğini tehlikeli buluyoruz

Suriye´nin Kamışlı kentindeki çevre yolunda ilerleyen 3 kamyonetin içinde bulunan YPG’li teröristlerin hareketliliği dikkat çekti. Yaklaşık 50 kişilik teröristin yer aldığı 3 kamyonet, Türkiye sınırına yakın bölgeden geçerek, Kamışlı kentinin iç kesimlerine ilerledikten sonra gözden kayboldu.

İşi sulandırmaya ya da başka taraflara çekmeye gerek yok.             

Amerika ikili oynuyor. Ortaya çıkan gerçekler oyalandığımızı gösteriyor. Coğrafyamızda Türkiye’nin önünü kesmek, güçlenmesini önlemek, İsrail çıkarlarının önünü açmak için yapılan çalışmaların adım adım hedefine doğru gittiğini gözlemliyoruz.

Konu hakkında daha önce yazdıklarımızı yineleyelim:

Suriye’nin kuzeyindeki terör belasından kurtulabilmek için kendi göbeğimizi kendimiz kesmek durumundayız.

Ancak şu gerçeği de unutmayalım:

Türkiye’nin yapmayı planladığı askeri operasyon için Rusya’dan da önümüzü kapatan bir açıklama geldi. Rusya, operasyon için Suriye Devlet Başkanı ile işbirliği içinde olmamız gerektiğini anımsattı ve kapıyı kapattı.

Rusya’ya da güvenilmemesi gerektiğini çok kez anımsattık. Bugün, Rusya da güvenilir bir dost olmadığını bu açıklamalarla ortaya koydu.

Öyle görünüyor ki Suriye konusu daha çok baş ağrıtacaktır.

Bir yandan sayıları 4 milyonu aşan sığınmacı, öte yandan sınırımız boyunca tehdit oluşturan terör örgütleri bizi yeni arayışlar içine çekebilir. Ekonomik sıkıntılarla boğuştuğumuz bugünlerde dış konulardaki çıkmazlar bizi birbirimize daha çok bağlamalı ve milli çıkarlarımızı ön plana itmelidir. Bugünleri de atlatabilecek birlik ve bütünlüğümüze ihtiyacımız var.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

 

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *