Belediyeleri ”BABALAR” gibi yönetmişler !

AKP’den Saadet Partisi’ne geçen Elazığ’ın Yazıkonak Belediye Başkanı Hatif Çadırcı, 30’a yakın ‘bankamatik personeli’ tespit ettiklerini ve bazı AKP’li milletvekili danışmanlarının belediyede çalışmamalarına rağmen belediye başkan yardımcılığı kadrosundan maaş aldıklarını söyledi.

Sözcü’den Evren Demirdaş’ın haberine göre, Çadırcı ayrıca milletvekili danışmanlarının bile belediyede çalışmamalarına rağmen, 10 bin nüfuslu beldenin belediye başkan yardımcılığı kadrosundan maaş aldığını açıkladı.

‘Makam arabasına akü alacak para bile kalmamıştı’
Görevi 10.5 milyon lira borçla devraldıklarını belirten belediye başkanı, mali tabloya ilişkin şunları söyledi: “O kadar borçlu bir belediye devralmıştık ki belediyenin makam arabasının aküsü bile bitmişti. Servise gidip akü almak istedik servis yetkilisi bize aynen şunu söyledi; biz sizin belediyenize güvenmiyoruz 6 bin lira geçmiş borcunuz var borcunuzu ödemeyene kadar size akü vermiyoruz dedi. O kadar kötü bir durumdaydı ki belediye 650 lira verip akü alacak parası yoktu.”

’27 senede yapılacak borcu beş yılda yapmışlar’
Geçmişte AKP’li belediyenin yaptığı harcamaları aktaran Çadırcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Göreve başladığımız hafta belediyenin yapmış olduğu harcamalara baktık. O kadar abuk sabuk harcamalar yapıldığını gördük ki… Bunun içerisinde 600 bin liranın üzerinde elbise faturası, 400 bin liranın üzerinde yemek faturası, 23 bin lira küsuratında limon fideleri faturası, 17 bin lira tespih faturası, 60 bin lira küsuratında kayısı faturalarıyla karşıladık. Biz özellikle tespih paralarını ödemiyoruz. Bu iş mahkemelik olacak. Borcu yapan kişiler mahkemeye gidip derdini anlatsın. Bir kişinin 27 senede yapabileceği borcu geçmiş yönetim beş senede yapmış.”

30’a yakın ‘bankamatik memuru’, belediyeden maaş alan vekil danışmanları
Belediyede 30’a yakın bankamatik memuru tespit ettiklerini söyleyen SP’li Çadırcı, açıklamasına belediye bütçesinden maaş alan AKP’li milletvekili danışmanlarından bir tanesinin ismini vererek devam etti: “Bunlardan biri Ak Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ’ın danışmanı Hıdır Seçkin. Şu anda bu arkadaş Elazığ belediyesinde görev yapıyor. Biz göreve başlamadan önce bir milletvekilinin de yakını buradan maaş alıyormuş, biz gelmeden önce kendisi ayrılmış. Bununla ilgili belgelerimiz mevcut. Biz yönetim olarak belediyemizin incelenmesi için yetkili kurumlardan müfettiş talebinde bulunduk. Ancak şu ana kadar belediyemize herhangi bir müfettiş gelip denetim yapmadı.”

Göreve geldiklerinde enkaz halinde bir belediye devraldıklarını söyleyen Çadırcı, üç ay gibi bir zamanda belediye kasasına 1 milyon liranın üstünde para girdiğini ve 200 bin lira civarında da borç ödediklerini sözlerine ekledi.