Oyun içinde oyun…

Oyun içinde oyun…

Necdet SİVASLI

Türkiye ile Amerika arasında Fırat’ın doğusunda oluşturulmasına çalışılan güvenli bölge konusunda müttefikimizin yan çizdiği ve olumsuz bir tablo çizdiği görülüyor.

Aylardan bu yana oyalanıyoruz.

Amerika, bugüne kadar dostluk ve müttefiklik ilişkilerinin dışında hareket ediyor, Suriye’de adeta terör örgütlerini koruyor. Türkiye’nin bütün çabasına rağmen tercihini de PYD’den yana kullanıyor.

İdlib’i Rusya’nın desteği ve bilgisi ile bombalayan Suriye’nin de burada ateşkes ilan ettiği haberleri geliyor. Bilindiği gibi Türkiye deİdlib’deki bu katliamlara en fazla karşı çıkan ülke olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı görüşmelerde de bu konuyu ele almıştı.

Aylardır İdlib’de katliamlar yapıldı. Özellikle sivillerin ölümleri sosyal medyada geniş yer buldu. Herkes bu noktada Suriye güçlerini, dolayısı ile Esad’ı suçladı. Ancak, böylesine kapsamlı bir bombardımanda Rusya’nın desteği, katkısı ve bilgisi olmadan rejim güçlerinin böyle bir katliama girmesi de mümkün değildir.

Şu noktaya dikkat:

Gerek Amerika, gerekse Rusya Suriye üzerinde kendi çıkarları doğrultusunda adım atıyor. Yanı başımızda adeta oyun oynanıyor. Türkiye’nin beka sorunu, Suriye üzerindeki etkisi adeta silinmeye çalışılıyor.

Her zaman söylediklerimizi yineleyelim:

Suriye üzerinde Amerika da, Rusya da Türkiye’nin konumunu ve durumunu hiçe sayarak hareket ediyor. Sözü uzatmayalım her iki süper güce de güvenilmemesi gerektiğinin altını bir kez daha çizelim.

Şimdi ise Suriye’de yeni bir oyun oynanıyor.

Suriye’de işgal ettiği bölgeleri, göstermelik olarak kurulan Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) devreden terör örgütü YPG, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonun konuşulduğu bugünlerde sözde flamalarını da değiştirdi. Mardin’in Kızıltepe ilçesi Şenyurt sınır hattında terör örgütü, bulunduğu bölgelerde sözde YPG flamalarını indirerek, bunun yerine sözde SDG flamaları asmaya başladığı haberleri geliyor.

Nitekim uzmanlar ve istihbarat örgütleri de bu hareketliliği doğruluyor.

Terör örgütü YPG, Suriye’de işgal ettiği bölgelerdeki kendine bağlı sözde askeri meclisleri göstermelik olarak Haziran ayı ortalarında SDG’ye devretti. Bu göstermelik devirle Türkiye sınırında terör örgütü YPG yerine SDG’nin olduğunun gösterilmesi amaçlanıyordu.

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon hazırlığı yaptığı bugünlerde terör örgütü bu oyunu sürdürmeye devam ediyor. Terör örgütünün sözde devrettiği bölgelerde YPG flamaları da indirilip, yerlerine SDG flamaları asıldı.

Mardin’in Kızıltepe ilçesi Şenyurt Suriye sınır hattında asılı olan YPG flamaları indirildi. Yerine SDG güçlerine ait flama asıldı.

Bu yapılanlar yeni değil.

Her kritik kararda ve durumda YPG’liler anında SDG güçleri içinde kendilerini kamufle etmeye çalışıyor.

YPG, Suriye’de kendisine yakın bazı küçük grupları 12 Ekim 2015’te SDG adı altında bir araya getirmişti. Terör örgütü, işgal ettiği alanlarda yönetimi bölge halkında gibi göstermek için SDG adını kullanıyor.

Şunu da ekleyelim:

Terör örgütlerinin bu oyununda dış güçlerin mutlak şekilde etkisi ve desteği vardır. Amerika, bölgede büyük oyuncu olduğuna göre yapılan bu uygulamaların arkasında olması kadar doğal bir şey olamaz.

TSK, başarılı biçimde Kuzey Irak’ta PKK yuvalarını dağıtıyor.

PKK’lıların çok önemli bir bölümünün Suriye’de Fırat’ın doğusuna yerleştiği de biliniyor. PYD güçler adı altında PKK’lıların da burada faaliyet gösterdiklerini unutmamak gerekiyor.

Özeti şu:

Suriye’nin doğusu artık Türkiye için çok önemli ve beka sorunudur.

Kuzey Irak’ta PKK yuvalarını dağıtmakla da PKK’nın bitmeyeceği Suriye’deki hareketliliklerden anlaşılabiliyor.

Amerika ve Rusya, Suriye üzerinde egemenliklerini korumaya devam ettikleri süre içinde yanı başımızdaki tehlike de bitmeyecek gibi görünüyor.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz