Necdet Buluz

Kan kaybı sürüyor…

Kan kaybı sürüyor…

Necdet Buluz

Eylül 2019’da geniş tabanlı bir kamuoyu araştırması yapan Polimetre, Cumhur ittifakının yıllar içindeki kan kaybıyla ilgili, “Zaman AKP+MHP aleyhine işlemektedir. “AKP+MHP iktidarının ancak, olağanüstü durumların gerçekleşmesi halinde, sürebileceği anlaşılmaktadır” sonucunun çıktığını duyurdu

Çalışmaya göre, seçimlerin normal takvimi olan 2023-Haziran ayında yapılması durumunda AKP+MHP oy oranı yüzde 40.7 olarak görülüyor.

“Türkiye genelinde 80 seçim bölgesinde AKP+MHP oy oranı azalmakta, 7 seçim bölgesinde artmaktadır.” Denilen kamuoyu araştırmasının sonuçları şu açıklama ile değerlendirildi, sizlerle paylaşıyoruz.

“2011-Haziran Genel Seçiminde yüzde 62.8 2018-Haziran’da yüzde 53.5 olan AKP+MHP oy oranının 2019-Ekim’de (bugün) yüzde 47.2 ye gerilediğini, normal şartlar altında 2023-Haziran ayında yapılacak bir genel seçimde ise yüzde 40.7 olacağını hesaplamaktayız.

AKP+MHP oy oranları toplamının artmakta olduğu iller Van, Hakkari, Şırnak, Siirt, Mardin, Bartın ve Tunceli’dir. Bartın hariç bu illerin tümü son genel seçimde HDP’nin birinci olduğu illerdir. Bu illerin bir başka ortak özelliği de 2017 referandum ’unda Türkiye’deki genel trendin dışında hareket etmiş olmalarıdır.

Örneğin Van ili için beklenen EVET oranı yüzde 20.6 olmasına karşılık, gerçekleşen yüzde 42.7 olmuştur. Diğer iller için de beklenen ve gerçekleşen EVET oy oranları ilgili grafiklerde gösterilmektedir.

Bugün (2019-Ekim) için AKP nin oy oranı yüzde 37.3 ve MHP’nin oy oranı yüzde 9.9 olmak üzere toplam yüzde 47.2 olarak hesaplanmaktadır. • 2023-Haziran için AKP’nin oy oranı yüzde 32.2 ve MHP’nin oy oranı yüzde 8.5 olmak üzere toplam yüzde 40.7 olarak hesaplanmaktadır.

• Siyasi partilerin zamana bağlı olarak hesaplanan oy oranlarından her 2 partinin de oy kaybetmekte oldukları anlaşılmaktadır.

• Zaman AKP+MHP aleyhine işlemektedir,

• Seçimlerin normal zamanında (2023-Haziran) yapılması durumunda AKP+MHP oy oranının (yüzde 32.2+ yüzde 8.5) yüzde 40.7 olacağı hesaplanmaktadır,

• Bugün erken seçim yapılması AKP+MHP, istedikleri sonucu alsalar bile, iktidarlarını sadece 15 ay uzatacaktır,

• AKP+MHP için esas olanın TBMM çoğunluğu değil cumhurbaşkanlığı olduğu dikkate alındığında yapılacak bir erken seçimde cumhurbaşkanlığı seçiminin kaybedilmesi olasılığı az değildir ve bu olasılık giderek artmaktadır.

• AKP+MHP seçim sistemini değiştirmek yoluna gidebilir, yeni seçim sistemi ancak 1 yıl sonra uygulanabilir,

• AKP başkanlık ve milletvekili seçimleri için Anayasa Değişikliği yoluna gitmeyi düşünebilir, ancak bunun için de TBMM’de yeterli sayıya sahip değildir.

• AKP+MHP iktidarının ancak, olağanüstü durumların gerçekleşmesi halinde, sürebileceği anlaşılmaktadır.”

Özetleyelim

Zaten Cumhur ittifakının uzun zamandır bir oy kaybında olduğu biliniyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde ortaya çıkan tablodan da bunu görebiliyoruz.

Ancak, sorun sadece İstanbul ile sınırlı kalabilir mi?

Poilmetre’nin geniş kapsamlı olarak yaptığı araştırma sonuçlarını değerlendirdiğimizde sorunun ve konunun İstanbul dışına da taştığını görmekteyiz.

AK Parti’nin oy kaybının nedenlerini daha önce yazdığımız yazılarda bütün ayrıntıları ile dile getirdik.

En büyük sorunun işsizlik ve artan pahalılık olduğu dün olduğu gibi bugün de görülüyor. Yıllardır işsizlik sorunu çözülemedi. İstihdam yaratılamadı. Pahalılığın ve hali ile enflasyonun hızı kesilemedi.

Tabloda çıkan sonuç her şeyi ortaya koyuyor.

Bugün seçim olması halinde her iki partinin oylarının % 40’larda olması gerçekten son derece düşündürücüdür.

Bugüne bakılacak olursa bir erken seçime gidilmesi halinde Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanamayacağı da görülüyor. Bu da Erdoğan’ın da kişisel puanında da bir erimenin var olduğu gerçeğini ortaya koyuyor.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *