İddialı geliyorlar…

İddialı geliyorlar…

Necdet SİVASLI

Geçenlerde yeni kurulacak iki parti ile ilgili yazdığımız yazılardan sonra her iki cepheden de yeni gelişmeler oldu. En önemlisi partilerin hangi tarihte kurulacağı, ikincisi ise Babacan’ın parti kurmaktan vaz geçebileceği yönündeydi.

Parti kurma hazırlıkları süren Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu, tüzük ve program çalışmalarını büyük oranda tamamladıklarını açıkladı.

Zaten daha önce yapılan açıklamalarda Babacan da Davutoğlu da partilerinin en geç bu yıl içinde kurulacağı mesajını vermişlerdi. Şimdi ise Aralık sonu olarak tarih belirlenmiş görünüyor.

Babacan’ın program için ekonomi, dış politika, eğitim, sosyal güvenlik ve sağlık başta olmak üzere politikaları belirlemek üzere çok sayıda komite oluşturduğu, bu komitelerin 15-20 Aralık’a kadar çalışmalarını tamamlayarak program ve tüzüğü şekillendireceği ifade ediliyor.

Babacanın partisinin tüzel kişiliğinin en geç Aralık ayının son haftasında kurulacağı da parti üst yöneticileri tarafından açıklandı.

Bir iddia:

Babacan’ın ve Davutoğlu’nun parti kurma çalışmalarının Barış Pınarı Harekatı ile aksadığı ve ertelendiği söylendi. Ancak, Babacan cephesinden gelen açıklamalar bu iddiaların doğru olmadığını gösteriyor:

“Takvimimizde hiçbir değişiklik yok. Çalışmalara başlanılan noktadan hızla devam ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ali Babacan’la görüşmek istediği yönündeki haberlerin doğru olmadığını da aktaralım. Talep gelmedi. Eğer böyle bir talep gelirse görüşmeme diye bir şey olmaz. İnsani ilişkiler ve medeni ilişkileri korumak adına, bu ülkenin geleceği için bir şey danışılacaksa, bir şey görüşülecekse bundan imtina etmek gibi bir durum olmaz.”

Soru şu:

Erdoğan-Babacan görüşmesinden sonra parti kurulmasından vaz geçilir mi? Ya da kurulacak parti AK Parti ile ittifak içine girer mi?

Yanıtını yine üst düzey yöneticiler veriyor:

“Parti kurumaktan kesinlikle geri adım atılmaz. Ali Bey, yola çıkmadan önce çok geniş istişareler yaptı ve bunun sonucunda bu yola girdi. Ve çıktığı yolda da sebatkâr bir biçimde yoluna devam eder Barış Pınarı Harekâtı sırasında ve sonrasında parti kurmadan vazgeçildiği iddiaları yayıldı. Ama bir değişiklik yok. Görüşme isteği, AK Parti’deki endişe düzeyinin yüksek olduğunu gösteriyor. İttifaklara da kapalı olacağımızı daha önce Sayın Babacan ifade etti. Biz, programlarımız ve kadrolarımızla iktidar olmaya geliyoruz. Bu kadar iddialıyız.”

Babacan’ın hiçbir zaman Erdoğan’ı hedef almayacağı, partisinde ortaya koyacağı programları üzerinde konuşmalar yapacağı, ekonomiye ve sosyal demokrasiyi ön planda tutacağı da biliniyor.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün partideki ağırlığı konusunda ise açıklama yapılmaktan kaçınılıyor.

Kurucular kurulu çalışmalarının da sürdüğü belirtilirken, listenin “Türkiye’nin sosyolojisini temsil edecek kurucular kurulu hedefleniyor” yorumu yapılıyor. Teklif götürülen tüm isimlerden olumlu yanıt alan Babacan ekibi teşkilat kurma çalışmalarına parti kurulduktan sonra başlayacak.

Şimdi de Davutoğlu cephesine bakalım:

Tüzük ve parti programı taslağını tamamlayan Davutoğlu ekibi, aralık ayı başında partiyi kurmayı planlıyor.

Tüzük ve parti programının, kurucular kurulu üyelerinin de katılımıyla yapılacak “kuruluş kampı”ndan sonra netleştirileceği kaydediliyor. Kurucular kurulunda, önemli sayıda Alevi ve Kürt kökenli isimlerin yer alacağı kaydediliyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir yöneticinin şu açıklamalarını da önemsiyoruz:

“AK Parti cephesinde müthiş bir panik yaşanıyor. Çünkü, partimiz kurulunca en az 10 milletvekili istifa edip, yanımızda yer alacak. Bu sayı daha da artabilir. İlk hedefimiz Meclis’te grup kurmak olacaktır. Sadece AK Parti’den değil, diğer partilerden de partimize katılımlar olacak. Son derece iddialı bir şekilde geldiğimizi kamuoyu da görecek.”

Her hangi bir parti ile ittifaklara Babacan’ın partisi kapıları kapattı ama Davutoğlu kapattı mı? Bu sorunun kesin yanıtı verilmiyor. Bu da Davutoğlu’nun kuracağı partisinin ittifaklara açık olduğu izlenimini veriyor.

Kurulacak partilerle ilgili yeni gelişmeler olursa, kendi yorumlarımızla bunları da köşemize taşımayarak sizlerle paylaşacağız. Çünkü, siyasette dengeler olağanüstü değişebilir.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz