ERY_0439 (Custom)

Yavaş bedava dağıtıyor,Ticaret Bakanı parayla !

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Bakanlığımızın maskelere yönelik bir çalışması var, halkın ulaşabilir olduğu noktalarda inşallah bunların satışını gerçekleştireceğiz” dedi.1558084380194-ruhsarpekcan
A Haber yayınına katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Türkiye’nin maske üreticisi ve ihracatçısı bir ülke olduğuna dikkati çeken Pekcan, “Bakanlığımızın maskelere yönelik bir çalışması var, halkın ulaşabilir olduğu noktalarda inşallah bunların satışını gerçekleştireceğiz. Vatandaşımız ekmeğini ya da sebzesini nereden alıyorsa ona yakın yerden bunlara daha rahat ulaşabilecek” diye konuştu.
Dün akşam Coronavirüse karşı alınan ek tedbirleri açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kalabalık ortamlarda maske kullanımını zorunlu kıldıklarını bildirdi. İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri bu açıklamanın ardından toplu ulaşıma maske zorunluluğu getirdi. Belediyeler maskelerin halka ücretsiz dağıtılacağını duyurdu.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA ÜCRETSİZ MASKE DAĞITIMI BAŞLADI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlara maske takma zorunluluğu getirilmesi üzerine Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz maske dağıtılacağını açıkladı. Zabıta ekipleri, EGO otobüsleri ile Raylı Sistemlerde başlatılan uygulama hakkında vatandaşlara maske kullanımına ilişkin bilgilendirme yapıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma araçlarında maske dağıtımına başladı.

Toplu taşıma araçlarına maskesiz yolcu alınmaması kararının açıklamasının ardından sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, vatandaşlara ücretsiz maske dağıtılacağını açıkladı.

EGO otobüsleri başta olmak üzere Raylı Sistemleri (METRO VE ANKARAY) kullanan vatandaşların alması için maske kutuları yerleştirildi.

ANKARA ZABITASI MASKE KULLANIMI KONUSUNDA BİLGİLENDİRİYOR

Ücretsiz maske dağıtımı uygulamasının başlamasıyla birlikte Ankara’da sosyal mesafe kurallarına uyulup uyulmadığını denetleyen Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri ayrıca maske kullanımına dair vatandaşlara bilgilendirme yapıyor.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlara maske zorunluluğu getirilmesi kararının ardından Ankaralıların tedariksiz yakalanabileceğini düşünerek ücretsiz maske dağıtımına başladıklarını vurgulayarak, şöyle kontu:

“Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın proaktif tutumuyla gece bütün toplu taşıma araçlarına vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarında kullanabilmeleri için maske kutuları koyduk. Evinden hazırlıksız çıkan, elinde olmayan vatandaşlarımız toplu taşıma araçlarına binerken bu kutulardan maskelerini alıp kullanabilecekler. Vatandaşlarımızın toplu taşıma araçlarına mutlaka maske takarak binmelerini istiyoruz. Hem emniyet güçleri hem de zabıtalarımız bunun denetimini yapıyor. Hatta bu denetimler sırasında vatandaşlarımıza maskenin nasıl takılması ve çıkarılması gerektiğine dair bilgi veriliyor. Dikkat edilecek en önemli husus, kullanılmış maskenin yüzeyine dokunulmaması ve kullanılmış maskenin mutlaka en yakındaki bir çöp kutusuna atılması. Bu konuda ciddi bir duyarsızlık görüyoruz, sokaklar kullanılmış maske dolu.”

“YAYILMA HIZINI DURDURURSAK KONTROL ALTINA ALABİLECEĞİZ”

Toplu taşıma araçlarında alınan virüs tedbirlerine yönelik yapılan denetimler hakkında da bilgi veren Koç, “Araçlarda oturma kuralları konusunda vatandaşlarımız bazen sürücülerimizi zorluyorlar. Bu genel kamu sağlığı için, virüsün yayılmasının önlenmesi için getirilmiş çok önemli bir kural. Birkaç dakika daha bir sonraki arabayı beklememek için vatandaşlarımızı bu riski almamaya davet ediyoruz. İkili koltuklarda mutlaka tek oturulması, arkalı önlü yolcuların çapraz oturması büyük önem arz ediyor. Sürücülerimizi korumak için de otobüslerimize bir koruyucu şerit koyduk. Yayılma hızını durdurursak kontrol altına alabileceğiz. Ankara’nın bir an önce tekrar huzurlu ve bereketli günlerine dönmesini diliyoruz” diye konuştu.KRC_3612

BÜYÜKŞEHİR’DEN PAZARCI ESNAFINA MASKE DAĞITIMI

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı koronavirüs salgını nedeniyle toplu taşıma araçlarından sonra Pazar yerlerinde de maske dağıtımına başladı. Pazarcı esnafına hijyen denetimlerini artıran Ankara Zabıtası, maskesi olmayan esnafa ve vatandaşlara ise maske dağıtımı yapıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi halk sağlığını önceleyen uygulamaları hayata geçirmeye devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, toplu taşıma araçlarından sonra Pazar yerlerinde de maske dağıtımına başladı.

PAZARCI ESNAFI VE VATANDAŞLARIN SAĞLIĞI İÇİN

Kalabalık ortamlarda maske kullanılmasının zorunlu olmasının ardından özellikle Pazar yerlerinin de bu kapsama dahil edilmesiyle Ankara Zabıtası, toplum sağlığı için maske dağıtımını hızlandırdı.

Pazarcı esnafının hijyen kurallarına uyup uymadığını denetleyen Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, hafta sonu ilk etapta Ankara’da 38 Pazar yerinde pazarcı esnafına ve vatandaşlara maske dağıttı.

Halk sağlığı açısından pazar yerlerinin riskli bölgeler olduğuna dikkat çeken Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, bu alanlarda vatandaşlara maske dağıtımına öncelik verdiklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yeni gelen genelgeye göre artık toplu taşıma araçlarında ve pazar yerlerinde maske takma zorunluluğu getirildi. Pazar yerlerinde de pazarcı esnafı maske tedarik etmekte sorun yaşamasın diye maske dağıtmaya karar verdik. Maskesi olmayan vatandaşlara da dağıtıyoruz artık bu aşamadan sonra maske konusunun ciddiye almasını istiyoruz. Hem maskelerimizi takmalı hem de sosyal mesafeyi korumalıyız. Ankaralıların en güvenli yerinin evleri olduğunu da vurgulamak istiyorum”.

PAZARCI ESNAFINDAN BAŞKAN YAVAŞ’A TEŞEKKÜR

Abidinpaşa Saimekadın Pazarında esnaflık yapan Bektaş Aykut, sosyal mesafenin korunması konusunda vatandaşları uyardıklarını belirterek, “Bizler de maskemizi ve eldivenlerimizi takarak kurallara uyuyoruz. Maske dağıtılması güzel bir uygulama olmuş. Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’a duyarlılığı için teşekkür ediyorum” dedi.

Pazar alışverişi sırasında esnafın hijyen kurallarına uyduğunu gözlemlediklerini söyleyen Zeki Altıntaş, “Sosyal mesafeye ve maske kuralına bir çok insan dikkat etmiyor. En azından dağıtılan bu maske koruma sağlayacaktır. Pazarcı esnafı koyulan tüm kurallara uyuyor. Pazar girişinde maskesiz hiç kimse zabıtalar tarafından içeri alınmıyor. Bu uygulamaların her yerde geç kalınmadan artırılmasını istiyorum” derken, Yılmaz Karaarslan adlı bir başka vatandaş ise düşüncelerini, “Vatandaşların sosyal mesafe kurallarına uyduğunu pek fazla söyleyemeyiz. Sebzeler ve meyvelerin hijyenik olduğunu düşünüyorum. Pazarcı esnafımız kurallara itinayla uymaya başlamışlar. Hepimizin sağlığı için bu çok önemli bir kural ve böyle olmasında her zaman için fayda var” sözleriyle dile getirdi.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *