AKŞENER:Bu düzeni değiştireceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin iktidarında ilk iş olarak mevcut düzeni değiştireceklerini ve ‘iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem’e geçeceklerini belirterek, “Yol haritamız eksiksiz şekilde hazır. Devlet nasıl yönetilirmiş, dosta düşmana göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

“Buradan ilan ediyorum ki İYİ Parti iktidarında ilk iş olarak, ülkemizi uçurumun kıyısına sürükleyen, milletimizi yokluğa mahkum eden, bu düzeni değiştireceğiz. Kimse merak etmesin, eskiye dönmeyeceğiz” dedi.

Türkiye’nin iyi yönetilmediğini savunan Akşener, şu değerlendirmede bulundu: “Türkiye’yi 2. Dünya Savaşı’ndan koruyan, Kore’de Türk’ün kudretini dünyaya gösteren, Akdeniz’in ortasında, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurduran, Kardak’a bayrağımızı diktiren, terörist başını Suriye’den çıkartıp kapı kapı gezdiren, Türk dış politikası terk edildi.”

Akşener, dış politikada gelinen noktayı eleştirirken, “Burası atamızdan bize miras kalan Türk devleti. Bu gerçeği her birinize bir bir öğreteceğiz. Ya öğreneceksiniz ya da ilk koyulan sandıkta gideceksiniz” ifadelerini kullandı.
‘Çözüm parlamenter sistem’
‘Partili cumhurbaşkanlığı sistemi’ yüzünden Türkiye’nin borcunun büyüdüğünü, gelirinin azaldığını, çalışanların maaşlarının kuşa döndüğünü iddia eden Akşener, şöyle devam etti:

“Bu millet, bu ucube sistemi hak etmiyor. Milletimiz sözlerine güvendi, destek verdi ama artık damadın yalanları milletin gerçeklerini saklayamıyor. İşte bu yüzden Türkiye’nin dört bir yanından, bir ses yükseliyor. Millet bizi çağırıyor. Diplomasiden ekonomiye, eğitimden üretime, işsizlikten borçlara, boşaltılan hazineden, vatan evlatlarını ortada bırakan kayırmacılığa kadar, bütün bu keşmekeşin ve çilenin çözümü belli, iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem…”

‘Eskiye dönmeyeceğiz‘
Partisinin iktidarında ilk iş olarak, bu düzeni değiştireceklerini, ‘iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem’le Türkiye’yi yeniden ayağa kaldıracaklarını ifade eden Akşener, şunları kaydetti:

“Bugün, buradan ilan ediyorum ki İYİ Parti iktidarında ilk iş olarak, ülkemizi uçurumun kıyısına sürükleyen, milletimizi yokluğa mahkum eden, bu düzeni değiştireceğiz. Kimse merak etmesin, eskiye dönmeyeceğiz. Eskinin yanlışlarının tekrar edilmediği, vesayetin olmadığı, hakimiyetin gerçekten milletin olduğu, demokrasinin tam ve kamil olarak uygulandığı, 21’inci yüzyıl Türkiye’sine yakışır bir sistemle, milletimizi buluşturacağız.”

Bunu yaparken, uluslararası alanda Türkiye’nin itibarını yeniden kazandıracaklarını, diplomaside işi ehline vereceklerini, devlet aklıyla hareket edeceklerini anlatan Akşener, “Tam bağımsızlık, itibarlı uluslararası ilişkiler demektir. Bunu sağlayacak, Türkiye’ye kaybettiği itibarını yeniden kazandıracağız. Türkiye’nin menfaatleri söz konusuyken bile, ona buna atarlanmayı diplomasi zanneden anlayışa son vereceğiz” ifadelerini kullandı.